Co to jest Centralny System Uwierzytelniania?

Jest to działający w Internecie mechanizm, który umożliwia pracownikom, studentom oraz innym osobom związanym z Uniwersytetem Warszawskim łatwy i wygodny dostęp do tej części zawartości serwisów internetowych Uniwersytetu Warszawskiego, która nie jest dostępna dla każdego. Przykładem takiej zawartości mogą być oceny studenta lub wykaz dni urlopu pracownika.

Z Centralnym Systemem Uwierzytelniania współpracuje wiele serwisów internetowych na UW, między innymi wszystkie serwisy związane z Uniwersyteckim Systemem Obsługi Studiów (USOS).

Jak działa Centralny System Uwierzytelniania?

Do każdego z serwisów internetowych współpracujących z Centralnym Serwerem Uwierzytelniania możesz zalogować się używając dokładnie tego samego loginu i hasła.

Twoje login i hasło, określane jako login i hasło CAS, składają się razem na Twoje konto CAS.

W przypadku znakomitej większości serwisów internetowych przy próbie zalogowania się zostaniesz automatycznie przeniesiony na stronę główną Centralnego Systemu Uwierzytelniania, na której będziesz mógł wprowadzić login i hasło. Niektóre serwisy, zamiast przenosić na tę stronę, udostępniają własne okienka do wpisania loginu i hasła.

Dlaczego "login i hasło CAS"? Przecież skrót od "Centralny System Uwierzytelniania" brzmi "CSU"!

Ważną częścią Centralnego Systemu Uwierzytelniania jest system CAS (ang. Central Authentication Service), który jest systemem pojedynczego logowania (ang. single sign-on). Właśnie dzięki niemu użytkownicy mogą posługiwać się tym samym loginem i hasłem w różnych serwisach internetowych.

Absolutnie nie musisz pamiętać tej informacji. Wystarczy, że skrót CAS będzie Ci się kojarzył z Centralnym Systemem Uwierzytelniania.

Jaką postać ma mój login?

Twoim loginem CAS jest Twój numer PESEL (sztuczny numer PESEL w przypadku obcokrajowców).

Do jakich serwisów internetowych mogę się zalogować używając konta CAS?

Konto CAS pozwala na:

  • dostęp do niektórych treści znajdujących się w niniejszym portalu uniwersyteckim,
  • dostęp z komputerów domowych do elektronicznych zasobów BUW,
  • korzystanie z wielu uniwersyteckich serwisów internetowych (w tym serwisów współpracujących z USOS) i portali wydziałowych - pełna lista serwisów dostępna jest na stronie Centralnego Systemu Uwierzytelniania.