Z życia WydziałU

REKRUTACJA NA OBÓZ BRAVECAMP

Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza studentów, doktorantów, pracowników i absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego do udziału w kolejnej, czwartej już edycji obozu szkoleniowo-integracyjnego BraveCamp, który odbędzie się w dniach 10-16 lutego 2019 roku (rekrutacja trwa do 9 stycznia).

Weź udział w akademii dla przyszłych superbohaterów - pod okiem trenerów oraz mentorów uczestnicy będą zdobywać kolejne supermoce przedsiębiorcy, które wykorzystają później przy tworzeniu i rozwijaniu swoich projektów biznesowych, naukowych lub z zakresu ekonomii społecznej.

Aby zgłosić swój projekt, wypełnij formularz: http://iuw.edu.pl/projects/bravecamp/zgloszenie

Na najlepszych superbohaterów czekają granty o łącznej wartości 10 000 złotych. Fundatorem grantów jest firma Pfizer.

Więcej informacji dostępne na www.bravecamp.pl i na wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/2243615665849810/.

ERASMUS: SPOTKANIE INFORMACYJNE DLA STUEDENTÓW

 
Wszystkich studentów zainteresowanych udziałem w programie Erasmus+ zapraszamy na spotkanie informacyjne! Odbędzie się ono 11 grudnia 2018 w sali numer 17 o godz. 17.00.
 
Studenci dowiedzą się wszystkiego o możliwościach wyjazdu na zagraniczne uczelnie w ramach programu Erasmus+ na studia częściowe oraz o zagranicznych praktykach studenckich i absolwenckich; będzie także mowa o innych typach mobilności. Spotkanie poprowadzą:
mgr Marta Jaworek - koordynator mobilności Wydziału Polonistyki
dr hab. Robert Kulmiński - koordynator mobilności ISZiP
dr Katarzyna Pietruczuk - koordynator mobilności IFK
dr Łukasz Zaremba - koordynator mobilności IKP

Inauguracja Pracowni Fonetyki Stosowanej im. Marii Przybysz-Piwko

Szanowni Państwo!
Zapraszam na uroczystą inaugurację Pracowni Fonetyki Stosowanej im. Marii Przybysz-Piwko.
Spotkanie odbędzie się w środę 5 grudnia 2018 r. o godz. 18.00 w Sali Kolumnowej w budynku przy ul. Karowej 20 (piętro 3).

WYKŁAD INAUGURACYJNY PT.

Charakterystyka fonetyczna polskich samogłosek nazalizowanych – analiza przestrzennego rozkładu pola akustycznego i częstotliwości formantowych

wygłoszą:

ANITA LORENC – Uniwersytet Warszawski
KATARZYNA KLESSA – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
DANIEL KRÓL – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie.

Uroczystą inaugurację Pracowni uświetni występ kwartetu smyczkowego Muscada String Quartet w składzie: ADA DOBROWOLSKA – skrzypce, PAWEŁ DĘBSKI – skrzypce, JAN CZYŻEWSKI – altówka i ANTONI MAJEWSKI – wiolonczela. Podczas występu usłyszymy utwory W.A. Mozarta.

W programie uroczystości przewidziano również zwiedzanie pomieszczeń Pracowni (sala 202A, piętro 2) oraz prezentację artykulografu elektromagnetycznego model AG 501 firmy Carstens.

Kierownik Pracowni Fonetyki Stosowanej
dr hab. Anita Lorenc

URODZINY UNIWERSYTECKIEGO CENTRUM WOLONTARIATU UW

Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu Uniwersytetu Warszawskiego świętuje swoje piąte urodziny. Z tej okazji przygotowano spotkanie Możliwości jest wiele. Jak znaleźć czas na działania społeczne?, które odbędzie się w 7 grudnia o 17:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej. 

Podczas wydarzenia paneliści opowiedzą o tym, kiedy i w jaki sposób angażują się w działania wolontariackie. Będzie to również okazja, żeby podsumować pięć intensywnych lat UCW oraz poznać i docenić pracę naszych wolontariuszy.

Rejestracja na wydarzenie trwa do 23 listopada.

GRUPA DYSKUSYJNA DLA ABSOLWENTÓW UW

Klub Absolwentów UW otwiera nową platformę komunikacji. Wszystkich absolwentów Wydziału Polonistyki zachęcamy do dołączenia do grupy na Facebooku. Znajdą tam Państwo nie tylko informacje o organizowanych wydarzeniach na UW, ale także najnowsze wiadomości z życia uniwersytetu, ofertę dodatkowych kursów i zajęć oraz zaproszenia do udziału w szeregu uczelnianych inicjatywach. 
 
 

WARSZTATY DOSKONALĄCE DLA TUTORÓW

Zapraszamy na „Warsztaty doskonalące dla tutorów" – szkolenia, które powstały z myślą o nauczycielach akademickich Uniwersytetu Warszawskiego chcących rozwijać kompetencje niezbędne w nowoczesnej dydaktyce i pracy naukowej. Warsztaty przygotowują zarówno do prowadzenia aplikacyjnych prac dyplomowych pisanych przez studentów Uniwersytetu Warszawskiego, jak i rozwoju własnej aplikacyjnej działalności badawczej.

Podczas spotkań warsztatowych w dwa dni otrzymają Państwo wiedzę w zakresie:

  • tutoringu;
  • wykorzystania narzędzi warsztatowych w dydaktyce;
  • współpracy badawczej i edukacyjnej z otoczeniem społeczno-gospodarczym uczelni;
  • ochrony własności intelektualnej.

Warsztaty są dwudniowe. Odbędą się 8 i 9 listopada 2018 r. w godz. 9:00-17:00 w sali 200 budynku Samorządu Studentów UW (ul. Krakowskie Przedmieście 24)

Spotkania prowadzi dr hab. Jan Fazlagić, profesor nadzwyczajny i Dyrektor ds. Zarządzania Wiedzą w Spółce Celowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, wieloletni wykładowca i ekspert od zarządzania wiedzą, edukacji, innowacyjności oraz zarządzania kapitałem intelektualnym, marketingu i projektowania usług.

Aby się zgłosić, wystarczy przesłać wiadomość na innohuman@uw.edu.pl do 6 listopada 2018 r. 
W treści wiadomości prosimy podać Wydział oraz stanowisko zatrudnienia na Uniwersytecie Warszawskim.

Ponadto zapraszamy do udziału w projekcie jako tutor aplikacyjnej pracy dyplomowej – w projekcie przewidzieliśmy gratyfikacje finansowe dla pracowników akademickich UW oraz stypendia dla studentów. Więcej informacji znajduje się w załączonych materiałach oraz na stronie projektu.

Pobierz:

"RETORYKA NEGOCJACJI. SCENARIUSZE" - SPOTKANIE PROMOCYJNE

Zapraszamy na spotkanie promocyjne książki „Retoryka negocjacji. Scenariusze"
 
Książka powstała na warsztatach z negocjacji prowadzonych w ramach programu specjalizacji „filologia dla mediów" w Instytucie Polonistyki Stosowanej. Autorami scenariuszy są studenci i doktoranci naszego Wydziału.
 
Spotkanie odbędzie się 7 listopada o godz. 17.00 w sali nr 7 w gmachu Wydziału Polonistki (Krakowskie Przedmieście 26/28).

KONSULTACJE W SPRAWIE USTAWY 2.0

6 i 7 listopada na Uniwersytecie Warszawskim odbędą się otwarte spotkania dotyczące planowanych na uczelni zmian wynikających z ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce". W konsultacjach mogą uczestniczyć wszyscy członkowie społeczności UW: studenci, doktoranci, pracownicy i absolwenci. Na spotkania obowiązuje rejestracja. 
 
Terminy i miejsca spotkań:
- 6 listopada, godz. 15:00, Kampus Ochota, Wydział Fizyki (ul. Pasteura 5), sala 0.03
- 7 listopada, godz. 16:00, Kampus Główny, Collegium Politicum, aula im. J. Baszkiewicza
 

SPOTKANIE INFORMACYJNE - APLIKACYJNE PRACE DYPLOMOWE

25 października 2018 r. o godz. 15:00 w sali 210 w budynku przy ul. Nowy Świat 69 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące projektu "Aplikacyjne prace dyplomowe - skuteczny start zawodowy".

Podczas spotkania studenci i promotorzy prac dyplomowych będą mogli dowiedzieć się, jak wejść we współpracę z otoczeniem Uniwersytetu Warszawskiego, by stworzyć pracę dyplomową odpowiadającą na potrzeby firm, instytucji publicznych lub organizacji pozarządowych.

W ramach projektu organizowane są warsztaty dla studentów „Akademia dyplomanta" poświęcone skuteczności na rynku pracy i aplikacyjności pracy naukowej, zaś dla pracowników naukowych – warsztaty doskonalące dla tutorów. Studenci mogą otrzymać stypendium (nawet 3000 zł), a promotorzy – dodatkowe wynagrodzenie.

Więcej informacji na temat projektu znajdą Państwo na stronie, zaś odnośnie do samego wydarzenia – w zakładce „Aktualności".

OGUN "STARTUPUJ Z INFORMATYKAMI"

Trwają zapisy na OGUN "Startupuj z informatykami. MatchIT", realizowany przez Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego przy wsparciu Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.

Studenci różnych kierunków naszego uniwersytetu będą mieli możliwość nawiązania współpracy ze studentami studiującymi informatykę przy zakładaniu i prowadzeniu przedsięwzięcia (biznesowego, społecznego) polegającego na wykorzystaniu technologii IT.
 
Pobierz

APLIKACYJNE PRACE DYPLOMOWE - SKUTECZNY START ZAWODOWY

Przypominamy o trwającym projekcie "Aplikacyjne prace dyplomowe - skuteczny start zawodowy". W projekcie studenci kierunków humanistycznych i społecznych przy wsparciu doświadczonych promotorów przygotowują prace licencjackie i magisterskie, odpowiadające na zapotrzebowanie przedsiębiorstw, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych. Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Pobierz:
 
W ramach projektu zachęcamy także do udziału w Akademii dyplomanta – warsztatach dla zainteresowanych napisaniem aplikacyjnej pracy dyplomowej we współpracy z firmą, instytucją lub NGO. Udział w warsztatach pozwoli uczestnikom wypracować narzędzia świadomego wyboru i kształtowania własnej ścieżki rozwoju zawodowego, komunikacji z pracodawcami oraz praktycznego zastosowania wiedzy zdobytej na studiach.
 
 
Pobierz
 
Zapraszamy również na „Warsztaty doskonalące dla tutorów" – szkolenia, które powstały z myślą o nauczycielach akademickich Uniwersytetu Warszawskiego chcących rozwijać kompetencje niezbędne w nowoczesnej dydaktyce i pracy naukowej. Warsztaty odbędą się 8-9 listopada 2018 r.

Pobierz
 

POROZUMIENIE KÓŁ NAUKOWYCH WYDZIAŁU POLONISTYKI

KONKURS FOTOGRAFICZNY "GALERIA DOBRYCH POMYSŁÓW"

Trwa konkurs fotograficzny Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego "Galeria dobrych pomysłów". Ideą konkursu jest przedstawienie własnej inicjatywy (pomysłu, usługi, działania, projektu społecznego - istniejącego lub planowanego). Zgłoszenia można nadsyłać do 7 października 2018 r.

Galeria Dobrych Pomysłów - konkurs fotograficzny Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego
Uważasz, że Twoja pasja jest wyjątkowa? Realizujesz projekt biznesowy, naukowy lub społeczny?
Chcesz w przyszłości zrealizować swoje projektowe marzenie? Pokaż nam to w obiektywie!
Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego organizuje konkurs dla studentów, doktorantów i
pracowników UW i WUM, w którym możecie pochwalić się przed społecznością uniwersytecką
swoją inicjatywą w artystycznym ujęciu!


Zadaniem konkursu jest przedstawienie swojej inicjatywy (pomysłu, usługi, działania, projektu
społecznego - istniejącego lub planowanego) w dowolny sposób i w dowolnej technice przedstawcie
na fotografii swoją inicjatywę. Dodatkowo należy przesłać jej krótki opis - w zgłoszeniu opiszcie w
kilku zdaniach, w jaki sposób zmienia ona świat! Jeśli cenicie pracę zespołową, możecie wystartować
w konkursie w duecie z osobą, która uwieczni Wasz projekt.

Zdjęcia konkursowe obrazujące daną inicjatywę, wraz z jej opisem, należy przesłać na
promocja@inkubator.uw.edu.pl w terminie do 7 października br., w tytule wiadomości wpisując
"Konkurs GALERIA DOBRYCH POMYSŁÓW - imię i nazwisko autora/duetu". Uczestnik lub duet może
zgłosić do konkursu maksymalnie trzy fotografie (trzech swoich inicjatyw). Do zgłoszenia należy
dołączyć wypełnione oświadczenie dotyczące praw autorskich oraz przetwarzania danych
osobowych, które znajdziecie na stronie konkursu: http://bit.ly/GaleriaDobrychPomysłów

Wyboru finałowej trzynastki dokona jury konkursowe, w którego skład wejdą przedstawiciele
środowisk twórczych oraz biznesowych i akademickich. Przewodniczącym jury jest prof. AQndrzej
Zygnuntowicz z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. Spośród 13 finalistów wyłoniony
zostanie zwycięzca, nagrodzony nagrodą główną.

Nagrodą dla autorów trzynastu najlepszych zdjęć będzie umieszczenie ich na wystawie plenerowej na
terenie Uniwersytetu Warszawskiego oraz stworzenie ze zwycięskich ujęć limitowanej edycji
kalendarza na rok 2019! Zwycięskie zdjęcie zostanie umieszczone na okładce kalendarza oraz planszy
otwierającej wystawę plenerową. Dla autora zwycięskiego zdjęcia przewidziana jest także nagroda
rzeczowa. Dodatkowo zdjęcie z największą liczbą polubień i reakcji ze strony głosujących internautów
zostanie wyróżnione nagrodą publiczności i upominkami od Inkubatora UW.

Honorowym patronatem konkurs i wystawę plenerową objęła Prezydent Miasta Stołecznego
Warszawa.

KONKURS NA PRACE DYPLOMOWE O NAJWYŻSZYM POTENCJALE KOMERCJALIZACYJNYM

Zbliża się finał konkursu na prace dyplomowe o najwyższym potencjale komercjalizacyjnym i wdrożeniowym. Jest to już trzecia edycja konkursu organizowanego przez Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii UW.

Z jakiego okresu można zgłaszać do konkursu prace dyplomowe i kto to może zrobić?

Do konkursu kwalifikują się prace obronione po 01.05.2016 r. Praca dyplomowa może być zgłoszona przez autora lub promotora po uzyskaniu zgody zarówno autora, jak i promotora na zgłoszenie pracy (nagrodę otrzymuje autor).

Jakie są nagrody i kto jest ich fundatorem?

Fundatorem nagród pieniężnych jest Kancelaria Rzeczników Patentowych AOMB, a nagrody specjalnej - UWRC sp. z o.o. (spółka w 100% należąca do UW).

Nagrody pieniężne zostaną przyznane w 3 kategoriach:

    PRACA DOKTORSKA                             – 5 000 zł brutto,

    PRACA MAGISTERSKA                          – 4 000 zł brutto,

    PRACA LICENCJACKA/INŻYNIERSKA   – 3 000 zł brutto.

Jako nowość w bieżącym roku w konkursie przewidziano również dodatkowo jedną nagrodę specjalną:

    ROK DARMOWEJ PREINKUBACJI w UWRC*.

* Preinkubacja została rozwinięta w latach 90 ubiegłego wieku na Uniwersytecie w Bielefeld w Niemczech oraz spopularyzowana przez szereg projektów finansowanych przez Programy Ramowe Unii Europejskiej. Preinkubator pozwala na rzeczywiste zaistnienie na rynku, bez konieczności ponoszenia ryzyka uruchamiania własnej działalności gospodarczej. Preinkubacja w UWRC to także, często pierwszy krok do założenia własnej firmy (np. spółki spin-off z udziałem UWRC).

Więcej informacji?

Regulamin konkursu oraz więcej informacji znajduje się na stronie UOTT: http://www.uott.uw.edu.pl/kpd/

 TERMIN SKŁADANIA ZGŁOSZEŃ: 31.10.2018 r.

 

PROJEKT POWIŚLE. TWÓRCZE BADANIE MIASTA (WYSTAWA 16 CZERWCA - 15 LIPCA 2018

16 czerwca o godz. 19.00 w Pawilonie 512 obok Centrum Nauki Kopernik odbędzie się wernisaż wystawy Projekt Powiśle, zrealizowanej przez Instytut Kultury Polskiej UW oraz zaproszonych do współpracy artystów i badaczy współpracujących z grupą studentów. Wystawa będzie podsumowaniem twórczych badań prowadzonych w tej części miasta od października 2017 roku. W ramach Projektu Powiśle studenci specjalizacji Animacja Kultury IKP UW eksplorowali społeczną, materialną, wizualną i audialną sferę dzielnicy, wykorzystując do tego strategie sztuki współczesnej.

Ważnym aspektem ich działań było przekraczanie murów Uniwersytetu i nawiązywanie relacji z najbliższym otoczeniem, dlatego zorganizowano m.in. spotkanie dla lokalnych liderów i mieszkańców, została też stworzona strona internetowa „Otwarty Kampus" - przewodnik po Kampusie Głównym UW dla użytkowników spoza uniwersytetu.

Na wystawę podsumowującą złożą się fotografie, prace video, słuchowiska i instalacje interaktywne. Można ją będzie oglądać do 15 lipca codziennie w godz. 12:30-18:30.

Projekt i wystawę współtworzą: Janusz Byszewski, Zofia Dworakowska, Aleksandra Janus, Sebastian Mac, Ewa Majdecka, Edyta Ołdak, Maria Parczewska, Agnieszka Rayss, Wojtek Ziemilski oraz studentki specjalizacji Animacja kultury w Instytucie Kultury Polskiej UW.

Koncepcja projektu: Zofia Dworakowska, Joanna Kubicka.

Kuratorki wystawy: Zofia Dworakowska, Agnieszka Rayss.

Zapraszamy na otwarcie wystawy 16 czerwca:

  • od godz. 16 na bulwarach przed Pawilonem 512 odbędą się działania interaktywne towarzyszące wystawie

  • wernisaż wystawy o godz. 19

Kontakt: animacja@uw.edu.pl

Więcej o Projekcie Powiśle i jego twórcach:

https://www.facebook.com/ProjektPowisle/

http://animacjakultury.uw.edu.pl/?p=1480

XII spotkanie z cyklu „My z Nich”

Szanowni Państwo !

W imieniu Pracowni Pragmatyki i Semantyki Lingwistycznej uprzejmie zapraszam na XII spotkanie z cyklu „My z Nich", organizowane przez Pracownię Pragmatyki i Semantyki Lingwistycznej (IPS, Wydział Polonistyki), poświęcone dokonaniom językoznawców drugiej połowy XX w.

Spotkanie odbędzie się 15 czerwca 2018 roku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego w sali numer 17 (I piętro) o godz. 11.00.

Łączę wyrazy szacunku

Zofia Zaron      

Program:

I. Powitanie przez Pana Dziekana Wydziału Polonistyki UW prof. dr. hab. Zbigniewa Grenia.

II. Referaty:

  1. Krystyna Kowalik  (PAN), Tadeusz Milewski w oczach potomnych
  2. Elżbieta Smułkowa  (UW), Wspomnienie o Halinie Turskiej
  3. Henryk Duda (KUL), Stanisław Westfal – w Polsce i poza Polską
  4. Józef Pomsta-Porayski  (UW), Irena Styczek – językoznawca i logopeda

„Koniec wojny? Rok 1918 w Europie Środkowej. Doświadczenie – zapis – literatura“- KONFERENCJA

Szanowni Państwo,

zapraszamy serdecznie na międzynarodową konferencję

„Koniec wojny? Rok 1918 w Europie Środkowej. Doświadczenie – zapis – literatura".

Konferencja będzie się odbywała się piątek i sobotę 8–9 czerwca. Program konferencji w załączniku, a także na stronie:

Wydarzeniem towarzyszącym konferencji jest wykład prof. Roberta Blobauma (West Virginia University): 

„The Aftershocks: The End of the Great War in Poland" (6 czerwca, g. 17.30).

Wszystkie wydarzenia będą miały miejsce w sali 5 w IKP. Wystąpienia konferencyjne tłumaczone będą symultanicznie na język polski. Wykład prof. Blobauma odbędzie się w języku angielskim.

Gorąco zapraszamy i zachęcamy do informowania studentów, doktorantów i pracowników o konferencji i wykładzie.

W imieniu organizatorów:

Paweł Rodak

Małgorzata Litwinowicz-Droździel

Weronika Parfianowicz-Vertun

SPOTKANIE O KSIĄŻCE "KRÓLESTWO MAŁOZNACZĄCOŚCI"

W środę 6 czerwca o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie organizowane przez Instytut Kultury Polskiej UW i galerię "Propaganda". Spotkanie promuje książkę "Królestwo małoznaczącości. Miron Białoszewski a trauma, codzienność i queer" (2018) Joanny Niżyńskiej (Indiana University, Bloomington).
 
Na spotkanie z udziałem autorki zapraszamy do galerii "Propaganda" przy ul. Foksal 11, lok. 1.

Konkurs na pracę doktorską o charakterze komparatystycznym

Instytut Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki UW ogłasza konkurs na najlepszą pracę doktorską o charakterze komparatystycznym. Nagrodą w konkursie jest dofinansowanie publikacji nagrodzonej rozprawy.

Termin składania prac w I edycji konkursu upływa 8.10.2018 roku. Szczegółowe informacje można znaleźć w regulaminie konkursu.

Pobierz

DNI POLONISTYKI 2018