AKTUALNOŚCI

KONFERENCJA "PAMIĘĆ JULIUSZA SŁOWACKIEGO"

Zakład Literatury Romantyzmu Instytutu Literatury Polskiej UW i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie zapraszają do udziału w konferencji naukowej „Pamięć Juliusza Słowackiego", która odbędzie się w dniach 22-24 maja 2019 roku.

Czytaj więcej...

KONFERENCJA "JĘZYK I TOŻSAMOŚĆ" W INSTYTUCIE ROMANISTYKI

Instytut Romanistyki Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego ma zaszczyt zaprosić na Ogólnopolską Studencko-Doktorancką Konferencję Naukową pod tytułem „Język i tożsamość", która odbędzie się 25 czerwca 2019 r. Uczestnicy konferencji rozważą zagadnienia związków języka i tożsamości w perspektywie socjolingwistycznej.

Czytaj więcej...

DZIEŃ OTWARTY IKP

27 maja zapraszamy na Dzień Otwarty IKP! To dobra okazja, żeby poznać dotychczasowe dokonania studentek i studentów, a także dowiedzieć się, jak się studiuje w Instytucie Kultury Polskiej UW. Tego dnia zaprezentujemy nowy kierunek studiów magisterskich: sztuki społeczne.

Czytaj więcej...

spotkaniE z Magdą Umer

Zapraszamy do udziału w spotkaniu z Magdą Umer, absolwentką Wydziału Polonistyki! Spotkanie odbędzie się w środę 15 maja 2019 o godz. 16:45 w sali numer 4. Szczegóły (także o innych wydarzeniach w ramach tegorocznych Dni Polonistyki): https://www.facebook.com/events/2258239614503925/

Czytaj więcej...

Miasteczko na styku kultur – Cultural Hot Spot UW!

Porozmawiaj z przedstawicielami kilkunastu państw i kultur, poczuj smaki z różnych zakątków świata, weź udział w warsztatach, spotkaniach i dyskusjach. Jednego dnia i w jednym miejscu. Odwiedź Miasteczko na styku kultur – Cultural Hot Spot UW, 17 maja na Kampusie Głównym UW i odkryj wielokulturowe oblicze Uniwersytetu Warszawskiego!

Czytaj więcej...

WOLNE MIEJSCA NA LETNIE KOLEGIUM POLSKO-AUSTRIACKIE

Studenci ze znajomością języka niemieckiego na poziomie B1 - B2 mogą wciąż ubiegać się o udział w Letnim Kolegium Polsko-Austriackim. Przedłużona rekrutacja trwa do 20 maja 2019 r.

Czytaj więcej...

Film dokumentalny "Puzzle Doc"

Film dokumentalny "Puzzle Doc" w reż. Mariusza Korycińskiego został zakwalifikowany do 65. Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych OKFA. Film będzie walczył o nagrodę w kategorii filmów niezależnych m.in. z obrazami Olgi Chajdas (autorki "Niny") i Rafała Łysaka (autora "Miłości bezwarunkowej"). Dokument jest współprodukowany przez Wydział Polonistyki.

Czytaj więcej...

UDZIAŁ W BADANIU SOCJOLOGICZNYM

Zapraszamy wszystkich chętnych studentów i studentki w wieku poniżej 24 lat do udziału w charakterze uczestnika/uczestniczki dyskusji grupowej w ramach międzynarodowego projektu badawczego. W projekcie RePAST (www.repast.eu) finansowanym przez Unię Europejską (Horizon 2020) badamy, jak społeczeństwo polskie radzi sobie dzisiaj z trudnymi doświadczeniami ze swojej przeszłości i jak zapobiegać konfliktom w przyszłości.

Czytaj więcej...

WIOSNA POEZJI 2019

Serdecznie zapraszamy na warszawską Wiosnę poezji 2019! Impreza odbywa się jako część tegorocznych Dni Polonistyki. 14 maja (wtorek), godz. 18.00 – POEZJA POD KASZTANAMI – Uniwersytet Warszawski, skwer przed Wydziałem Polonistyki (w razie złej pogody spotkanie odbędzie się w budynku Wydziału Polonistyki w sali 17). 15 maja (środa), godz. 11.00 – ŚNIADANIE NA TRAWIE – Łazienki Królewskie, kawiarnia Niepodległa – Miejsce spotkań (budynek Herbaciarni, pierwsze wejście do Łazienek od strony Placu na Rozdrożu).

Czytaj więcej...

Kurt Vonnegut and "Quality of Place" in America's Midwest

Uniwersytet Warszawski i Indiana University Bloomington zapraszają na wykład otwarty z cyklu Krzysztof Michałek Memorial Lecture pt. Kurt Vonnegut and "Quality of Place" in America's Midwest, który wygłosi prof. Edward P. Comentale z Indiana University Bloomington. Wydarzenie odbędzie się 24 maja 2019 o godz. 13:00 w Sali Kolumnowej Instytutu Historycznego UW.

Czytaj więcej...

PROJEKT STATUTU UW

Prezentujemy „Projekt Statutu UW", który będzie przedmiotem obrad Senatu uczelni 8 maja. Dokument uwzględnia uwagi zgłoszone przez społeczność akademicką. Projekt dostępny jest na stronie: www.uw.edu.pl/projekt-statutu-uw. Znaleźć tam można również listę nadesłanych komentarzy oraz list rektora UW prof. Marcina Pałysa w sprawie najważniejszych zmian w projekcie.

Czytaj więcej...

WYDZIAŁ POLONISTYKI NA DNIU OTWARTYM UW

Serdecznie zapraszamy na stoiska Wydziału Polonistyki w ramach Dnia Otwartego UW 27 kwietnia w godzinach 10.00-16.00! To znakomita okazja, żeby porozmawiać zarówno z wykładowcami, jak i ze studentami i dowiedzieć się wszystkiego o studiowaniu na naszych kierunkach. Na kandydatów czekamy przy stoiskach filologii polskiej, logopedii ogólnej i klinicznej, a także slawistyki, filologii klasycznej i studiów śródziemnomorskich, kulturoznawstwa, filologii bałtyckiej.

Czytaj więcej...

Imponderabilia Teatralne - Konferencja

W imieniu Koła Naukowego Teatrologów Uniwersytetu Jagiellońskiego proszę o udostępnienie informacji o VI Studencko-Doktoranckiej Konferencji Naukowej - Imponderabilia Teatralne: Non-fiction, (auto)biografie i przeciwhistorie w teatrze współczesnym, która odbędzie się 1 i 2.06 na Wydziale Polonistyki UJ w Krakowie.

Czytaj więcej...

ŻEGNAMY DR GABRIELĘ GRADOWSKĄ

Społeczność Wydziału Polonistyki UW z żalem przyjęła wiadomość o śmierci dr Gabrieli Gradowskiej, wieloletniego pracownika naukowego Wydziału, autorkę rozpraw filologicznych i aktywną uczestniczkę życia kulturalnego i społecznego.

PROPOZYCJE POSTANOWIEŃ STATUTU UW

Zapraszamy wszystkich członków społeczności akademickiej UW – pracowników, doktorantów i studentów – do zapoznania się z dokumentem „Propozycje postanowień Statutu Uniwersytetu Warszawskiego – aktualny stan prac Zespołu rektorskiego ds. przygotowania projektu statutu UW". Uwagi można przesyłać do 25 kwietnia, wypełniając formularz.

Czytaj więcej...

DZIEŃ WIELOKULTUROWOŚCI NA UW

Welcome Point, wspólnie z Uniwersyteckim Centrum Wolontariatu oraz Samorządem Studentów, planuje organizację dnia wielokulturowości na UW pod hasłem „Miasteczko na styku kultur – Cultural Hot Spot" 17 maja 2019 r.

Czytaj więcej...

WERNISAŻ WYSTAWY "ZWIERZĘTA I LUDZIE" W MUZEUM LITERATURY

W imieniu Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza zapraszamy na wernisaż wystawy rzeźb Antoniego J. Pastwy "Zwierzęta i ludzie", w którym udział wezmą: autor rzeźb Antoni Janusz Pastwa, dziennikarka Dorota Sumińska, Jarosław Mikołajewski oraz kurator wystawy Jan Barański.

Czytaj więcej...

KONFERENCJA JĘZYKOZNAWCZA "AREA SLAVICA"

Katedra Slawistyki Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Ostrawskiego serdecznie zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej "Area Slavica 3: Język na pograniczu – granice w języku", która odbędzie się 17 i 18 września 2019. Uwaga! Przedłużony termin nadsyłania zgłoszeń to 23 kwietnia 2019 r.!

Czytaj więcej...

Program ZIP

W kwietniu 2018 r. ruszył Program zintegrowanych działań na rzecz rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego (ZIP). Celem programu jest podniesienie jakości nauczania, wzbogacenie oferty studiów doktoranckich, rozwój kompetencji studentów i pracowników oraz usprawnienie i unowocześnienie zarządzania uczelnią.

Czytaj więcej...

filologia polskiego języka migowego

W wyniku konkursów na nowe programy kształcenia na studiach II stopnia Wydział Polonistyki otrzymał dofinansowanie z Programu zintegrowanych działań na rzecz rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego (ZIP) na przygotowanie nowego kierunku studiów II stopnia –  filologia polskiego języka migowego.

Czytaj więcej...

LETNIE KOLEGIUM POLSKO-AUSTRIACKIE 2019

Studenci zainteresowani językiem niemieckim mają szansę wziąć udział w Letnim Kolegium Polsko-Austriackim (od 6 do 26 lipca 2019 r.). Aplikować mogą osoby ze wszystkich kierunków studiów, znające niemiecki co najmniej na poziomie B1. Rekrutacja kończy się 30 kwietnia 2019 r. Koszt: 600 zł.

Czytaj więcej...

Zajęcia grupowe dla osób z objawami depresji – trening metapoznawczy

Zapraszamy studentów i studentki UW doświadczających objawów depresyjnych do udziału w bezpłatnym treningu metapoznawczym. Trening ma charakter grupowych zajęć warsztatowych. Jego celem jest nabycie umiejętności rozpoznawania i modyfikowania automatycznych i nieświadomych myśli, które towarzyszą depresji. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w miniwykładach i rozmowach z zastosowaniem kreatywnych i angażujących metod oraz praktycznych i zrozumiałych przykładów z codziennego życia.

Czytaj więcej...

WARSZTATY "AKADEMIA DYPLOMANTA"

Zachęcamy do wzięcia udziału w warsztatach Akademii Dyplomanta, organizowanych w ramach programu "Aplikacyjne prace dyplomowe – skuteczny start zawodowy". Dołącz do Akademii Dyplomanta, a dowiesz się: jak zbudować swoją samoocenę i rozwinąć umiejętności komunikacyjne, co wybrać: umowę o pracę czy własną firmę, jak chronić swoją pracę twórczą i zarabiać na niej?

Czytaj więcej...

UNIWERSYTECKIE SPOTKANIA Z RYNKIEM PRACY (9-10 KWIETNIA 2019)

Zapraszamy do udziału w 32. edycji Uniwersyteckich Spotkań z Rynkiem Pracy, która odbędzie się 9-10 kwietnia 2019 r.

Czytaj więcej...

Badania nad językiem i językami: dyscypliny i interdyscyplinarność

Instytut Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego Kolegium Nauk Społecznych i Filologii Obcych Politechniki Śląskiej i Stowarzyszenie na rzecz Języka i Języków (Gesellschaft für Sprache und Sprachen, GeSuS) serdecznie zapraszają na 27. doroczną konferencję GeSuS "Badania nad językiem i językami: dyscypliny i interdyscyplinarność". Tegoroczna konferencja dotyczy dyscyplin związanych z badaniami nad językiem i językami oraz interdyscyplinarności sensu largo.

Czytaj więcej...

BREXIT a Erasmus w Wielkiej Brytanii

Zgodnie z informacją przekazaną przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), na podstawie komunikatu prasowego Komisji Europejskiej z 30 stycznia br. Biuro Współpracy z Zagranicą UW informuje,  że studenci z krajów UE przebywający 30 marca br. na stypendium Erasmus+ w Wielkiej Brytanii, nie będą musieli przerywać pobytu na stypendium. Rozliczenie ich mobilności odbędzie się na dotychczasowych zasadach.

Czytaj więcej...

PIERWSZY STOPIEŃ ALARMOWY (ALFA)

W DNIACH 11-15 LUTEGO 2019 R. NA OBSZARZE M.ST. WARSZAWY OBOWIĄZUJE PIERWSZY STOPIEŃ ALARMOWY (ALFA) ORAZ DRUGI STOPIEŃ ALARMOWY CRP (dotyczący cyberprzestrzeni: BRAVO-CRP) W związku z organizacją Spotkania ministerialnego poświęconego budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie w dniach 11-15 lutego 2019 r. na obszarze m.st. Warszawy obowiązuje pierwszy stopień alarmowy (ALFA) oraz drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP)

Czytaj więcej...

Język polski – podaj dalej!

Zapraszamy studentów pierwszego roku na spotkanie informacyjne, na którym opowiemy o specjalizacji glottodydaktycznej i podzielimy się doświadczeniami w nauczaniu polskiego jako obcego. Spotkanie odbędzie się 19 lutego 2018 r. w sali nr 8 o godz. 16:30.

Czytaj więcej...

BEZPŁATNE WARSZTATY BIURA KARIER UW

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą bezpłatnych warsztatów organizowanych przez Biuro Karier UW: Coach yourself… Coaching jako indywidualna ścieżka do realizacji celów oraz Recruitment process through the eyes of Recruiter.

Czytaj więcej...

Kursy językowe po angielsku

Szkoła Języków Wschodnich UW zaprasza na lektoraty języków obcych prowadzonych w języku angielskim. W semestrze letnim 2018/19 działalność rozpoczynają nowe grupy początkujące. Oferta kierowana jest szczególnie do studentów zagranicznych.

Czytaj więcej...

KONFERENCJA: "PRZYGODA W NIEZNANYM KRAJU"

Zakład Literatury i Kultury II Połowy XIX Wieku wraz z Kołem Naukowym Literatury Kobiet UW serdecznie zaprasza na konferencję naukową „Przygoda w nieznanym kraju. Rozczytywanie niekanonicznych pisarek XIX wieku", która odbędzie się w dniach 7-8 lutego 2019 roku w Starej BUW w sali 308 (kampus centralny UW). Zaprosiliśmy badaczki i badaczy do przeprowadzenia rekonesansu wśród zapomnianych powieści autorek XIX wieku: w „Bibliografii polskiej XIX stulecia"

Czytaj więcej...

Rekrutacja na dyplom polsko-belgijski 2019 trwa!

Kto chce studiować w Sercu Europy?

Czytaj więcej...

DODATKOWY TERMIN PODPIĘĆ

Decyzją Pani Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia dr hab. Jolanty Choińskiej-Miki, prof. UW w terminie od 8 do 24 lutego 2019 r. będzie możliwość podpinania przez studentów w USOSweb przedmiotów realizowanych w semestrze letnim roku akademickiego 2018/2019. Dotyczyć to będzie wszystkich przedmiotów, których nie objął mechanizm wymuszania podpięć podczas rejestracji na te przedmioty, w tym m.in. lektoratów w sytuacji, gdy student kontynuuje zajęcia językowe rozpoczęte w semestrze zimowym.

Czytaj więcej...

SPRAWOZDANIA Z DZIAŁALNOŚCI KÓŁ NAUKOWYCH

Szanowni Przedstawiciele kół naukowych afiliowanych przy Wydziale Polonistyki UW! Dziś mija termin złożenia sprawozdania rocznego z działalności koła do prodziekana ds. studenckich dr. Łukasza Książyka. Koła naukowe, które dotychczas nie złożyły sprawozdania, uprzejmie proszę o jak najszybsze nadrobienie tej zaległości.

Czytaj więcej...

UW GRA DLA WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Uniwersytet Warszawski bierze udział w 27. edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Zachęcamy wszystkich członków społeczności uniwersyteckiej do udziału w licytacjach, które trwają do 22 i 23 stycznia 2019 r. Więcej: https://www.uw.edu.pl/uw-na-rzecz-wosp/

Czytaj więcej...

REKRUTACJA NA OBÓZ BRAVECAMP

Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza studentów, doktorantów, pracowników i absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego do udziału w kolejnej, czwartej już edycji obozu szkoleniowo-integracyjnego BraveCamp, który odbędzie się w dniach 10-16 lutego 2019 roku (rekrutacja trwa do 9 stycznia).

Czytaj więcej...

ZBIÓRKA PIENIĘDZY NA OPERACJĘ MICHALINY ANTCZAK

Apelujemy o udział w zbiórce pieniędzy na konieczną operację oka naszej studentki Michaliny Antczak. Każda kwota jest ważna!
Więcej informacji: https://www.facebook.com/donate/1929558420414104/2174829139240091/
 

Przelewy prosimy wpłacać na poniższe konto:
Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących Tęcza
ul. Kopińska 6/10
02-321 Warszawa
nr rachunku: 08 2490 0005 0000 4600 5579 8271
tytułem: Michalina Antczak

STYPENDIUM NA UNIWERSYTECIE TORONTOŃSKIM

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą krótkoterminowego stażu naukowego na Uniwersytecie Torontońskim (Polish Language and Literature Program at the University of Toronto). Stypendium przewidziane na lata 2019-2020 kierowane jest do polskich studentów studiów doktoranckich i magisterskich uzupełniających.

Czytaj więcej...

KONFERENCJA: "ANTAGONIZM WIESZCZÓW"

Zakład Literatury Romantyzmu oraz Instytut Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki UW zapraszają na konferencję "Antagonizm wieszczów. Spór i legenda", która odbędzie się 10-11 stycznia 2019 r. w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów Potockich.

Czytaj więcej...

NOWY NUMER NIEWINNYCH CZARODZIEJÓW: "FORMY ŻYCIA OSIEDLOWEGO"

Ukazał się nowy numer "Niewinnych Czarodziejów", czasopisma kulturalnego studentów i doktorantów Wydziału Polonistyki UW. Tematem numeru są formy życia osiedlowego. Zachęcamy do lektury: niewinni-czarodzieje.pl/

Czytaj więcej...

WIGILIA WYDZIAŁU POLONISTYKI 2018

Serdecznie zapraszamy pracowników, studentów i przyjaciół Wydziału Polonistyki UW na wigilię, która odbędzie się w środę, 19 grudnia, o godz. 17.00 w sali nr 4 w głównym gmachu Wydziału.

Czytaj więcej...

WARSZTATY: "KANDYDAT W PROCESIE REKRUTACJI"

Zachęcamy do udziału w bezpłatnych warsztatach "Kandydat w procesie rekrutacji - jak szukać pracy mądrze?", które odbędą sią 17 stycznia 2019 r.

Czytaj więcej...

OFERTA PRAKTYK ERASMUS+ - BREPOLS PUBLISHERS

Brepols Publishers is an international academic publisher of works in the humanities. The focus of its publications lies in primary sources from Antiquity, the Middle Ages and the Early Modern period.

Czytaj więcej...

„Interstudent 2019" - najlepszego student zagranicznego w Polsce

Fundacja Edukacyjna Perspektywy programu http://www.studyinpoland.pl/en/ zaprasza do zgłaszania kandydatur na najlepszych studentów zagranicznych w Polsce. Zgłoszenia przyjmowane są do 14 grudnia 2018 roku.

Czytaj więcej...

Belgijska szkoła letnia

Katolicki Uniwersytet w Leuven zaprasza do udziału w dwutygodniowej (1.07.2019-13.07.2019) szkole letniej EUROPE INSIDE OUT: A 2019 SUMMER COURSE UNLIKE ANY OTHER.

Czytaj więcej...

SPOTKANIE CPP UW "REFLEKSJE NAD SAMOTNOŚCIĄ"

Wszystkich studentów zainteresowanych udziałem w programie Erasmus+ zapraszamy na spotkanie informacyjne! Odbędzie się ono 11 grudnia 2018 w sali numer 17 o godz. 17.00. Nie zabraknie także wskazówek dotyczących tego, jak rozpoznać stan, w którym powinno zgłosić się po profesjonalną pomoc.

Czytaj więcej...

ERASMUS: SPOTKANIE INFORMACYJNE DLA STUEDENTÓW

Wszystkich studentów zainteresowanych udziałem w programie Erasmus+ zapraszamy na spotkanie informacyjne! Odbędzie się ono 11 grudnia 2018 w sali numer 17 o godz. 17.00.

Czytaj więcej...

WIECZÓR Z "ZESZYTAMI LITERACKIMI" 13 grudnia 2018

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Redakcją oraz Przyjaciółmi „Zeszytów Literackich", promocję najnowszego (144) numeru czasopisma, a także kiermasz wydawnictw Fundacji ZL.

13 XII 2018, godz. 16.30 Biblioteka im. Wacława Borowego, Wydział Polonistyki UW

 

Inauguracja Pracowni Fonetyki Stosowanej im. Marii Przybysz-Piwko

Zapraszam na uroczystą inaugurację Pracowni Fonetyki Stosowanej im. Marii Przybysz-Piwko. Spotkanie odbędzie się w środę 5 grudnia 2018 r. o godz. 18.00 w Sali Kolumnowej w budynku przy ul. Karowej 20 (piętro 3).

Czytaj więcej...

WIĘCEJ...