ARCHIWUM

Dodatkowy termin podpięć

Decyzją Pani Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia dr hab. Jolanty Choińskiej-Mika, prof. UW, w terminie od 3 do 19 lutego 2020 r. będzie możliwość podpinania przez studentów w USOSweb przedmiotów realizowanych w semestrze letnim roku akademickiego 2019/2020. Dotyczyć to będzie wszystkich przedmiotów, których nie objął mechanizm wymuszania podpięć podczas rejestracji na te przedmioty, w tym m.in. lektoratów w sytuacji, gdy student kontynuuje zajęcia językowe rozpoczęte w semestrze zimowym.

WYJAZDY NA STUDIA KWALIFIKACJE WYDZIAŁU POLONISTYKI

składanie dokumentów: do 7.02.2020
USOSweb / dziekanat, pok. 120
rozmowy: 17.02.2020 – 21.02.2020
(pierwszy tydzień po feriach)
Szczegóły na stronie http://www.polon.uw.edu.pl/zasady-kwalifikacji
i u koordynatorów

Czytaj więcej...

Wybory 2020 na UW

Wiosną 2020 roku na Uniwersytecie odbędą się m.in. wybory rektora uczelni na kadencję 2020-2024, a także wybory członków Senatu UW. Wcześniej odbędą się wybory członków Kolegium Elektorów, którzy wybiorą rektora. O terminach zebrań wyborczych w poszczególnych okręgach będą informowały właściwe komisje wyborcze.  Informacje na temat terminarza wyborczego, okręgów wyborczych, liczby elektorów reprezentujących poszczególne grupy społeczności akademickiej oraz wszelkich innych kwestii związanych z wyborami publikowane są na bieżąco na stronie: www.uw.edu.pl/wybory-2020-na-uw.

Czytaj więcej...

Badanie jakości usług BUW

W imieniu pracowników Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego prosimy o wypełnienie ankiety dotyczącej usług oferowanych przez BUW. Adres: https://buw.webankieta.pl/

Czytaj więcej...

Egzaminy certyfikacyjne z języków obcych

Rejestracja na egzaminy certyfikacyjne z języków obcych kończy się w dniu 22 stycznia 2020 o godz. 23.59. Po tym terminie nie będzie możliwości zapisania się na egzamin.

Czytaj więcej...

Legalizacja pobytu cudzoziemców.

Welcome Point UW zaprasza studentów zagranicznych na spotkanie informacyjne poświęcone tematowi legalizacji pobytu w Polsce, które zostanie poprowadzone przez adw. Justynę Wróbel, prawniczkę wyspecjalizowaną w tej dziedzinie.

Czytaj więcej...

Życzenia

Składamy najserdeczniejsze życzenia na zbliżające się Święta i nadchodący nowy rok. Niech świąteczny czas wypełniony będzie rozmowami z najbliższymi i tą szczególną, niepowtarzalną atmosferą, a rok 2020 niech przyniesie nowe plany i marzenia, których spełnianie da wiele radości.

O tym, co tak naprawdę jest ważne w przeżywaniu Świąt, przypomina zespół rektorski Uniwersytetu Warszawskiego.
 

 

Koło Literatury i Kultury Modernizmu

Wszystkich miłośników literatury i kultury drugiej połowy XIX wieku informujemy, że wznawia działalność Koło Literatury i Kultury Modernizmu UW. Serdecznie zapraszamy na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się już w ten czwartek (19.12.) o godz. 18.00 w sali 45.

Czytaj więcej...

spotkanie wigilijne

Serdecznie zapraszamy

pracowników (zarówno tych, widywanych na co dzień, jak
i emerytowanych), studentów oraz absolwentów naszego
Wydziału na coroczne spotkanie wigilijne

w środę 18 grudnia o godzinie 17.00 w sali numer 4.

Mamy nadzieję, że po raz kolejny uda nam się stworzyć
rodzinną atmosferę i przy wspólnym śpiewaniu kolęd
oraz świątecznym poczęstunku spędzić ten wyjątkowy
czas.

Rada Samorządu Studentów

W dniu wydziałowego spotkania wigilijnego od 16.30 obowiązują godziny dziekańskie.
 

spotkanie wigilijne bałtystów

Czytaj więcej...

Ceremonia wręczenia Nagrody Nobla

Zapraszamy na wspólne oglądanie ceremonii wręczenia Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk. Spotkamy się 10 grudnia o 16.00 w sali 29. Transmisję na żywo poprzedzi wykład dr. hab. Jana Potkańskiego.

Czytaj więcej...

Erasmus - spotkanie wydziałowe

 

ZARZĄDZENIE DZIEKANA w sprawie dni wolnych od pracy

Zarządzenie Nr 7 z dnia 29 listopada 2019 r w sprawie: dni wolnych od pracy oraz godzin dziekańskich na  Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Czytaj więcej...

XV spotkanie z cyklu „My z Nich"

Uprzejmie zapraszamy na XV spotkanie z cyklu „My z Nich", organizowane przez Pracownię Pragmatyki i Semantyki Lingwistycznej (IPS, Wydział Polonistyki), poświęcone dokonaniom językoznawców polskich drugiej połowy XX wieku. Spotkanie odbędzie się 6 grudnia 2019 roku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego w sali numer 17 (I piętro) o godz. 11.00.

Czytaj więcej...

Spotkanie informacyjne 4EU+

5 grudnia w godzinach od 09.00 do 11.30 w dawnej Bibliotece Uniwersyteckiej odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące działań zaplanowanych dla Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Sojuszu 4EU+ oraz projektu „Uniwersytety Europejskie" finansowanego przez program Erasmus+.

Czytaj więcej...

spotkanie poświęcone pamięci profesora andrzeja z. makowieckiego

Szlachetna Paczka od Wydziału Polonistyki

Wzorem lat ubiegłych Samorząd Studentów Wydziału Polonistyki wyszedł z inicjatywą przygotowania wydziałowej Szlachetnej Paczki. W tym roku chcielibyśmy pomóc p. Gabrieli, której potrzeby rozpisaliśmy w arkuszu. Zbiórka potrwa do 4 grudnia; rzeczy można zostawiać w pokoju samorządu studenckiego, 28d lub 12. Będziemy wdzięczni za każdy, nawet drobny podarunek. Chętnie też odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące przedsięwzięcia. Monika Kresa (monika.kresa@uw.edu.pl), Zuzanna Wasiak (z.wasiak2@student.uw.edu.pl), Aleksandra Żurek-Huszcz (aleksandra.zurek@uw.edu.pl)

II edycjA Konkursu im. Prof. Edwarda Kasperskiego

W II edycji Konkursu im. Prof. Edwarda Kasperskiego na najlepszą pracę magisterską lub doktorską o charakterze komparatystycznym na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego rekomendację Komisji do nagrody otrzymała praca mgr Marty Cyzio „Bestiariusz jako specyficzny przedmiot magiczny w literaturze dziecięcej i kulturze popularnej. Wybrane przykłady".

płatny staż w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie poszukuje osób na stanowisko Opiekuna Ekspozycji Muzealnej.

Czytaj więcej...

Stypendia Fundacji Wileńszczyzna

Serdecznie zapraszamy do ubiegania się o stypendia Fundacji Wileńszczyzna, wspierającej studentów polskiego pochodzenia z krajów byłego ZSRR. Więcej informacji na stronie http://www.stypendium.org. Zainteresowane osoby mogą też kontaktować się z Fundacją mailowo: fundacja.wilenszczyzna@gmail.com

Czytaj więcej...

PROM – Międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i młodej kadry akademickiej

Pragniemy poinformować, że rozpoczęła się rekrutacja do II edycji projektu, w ramach którego 28 doktorantek lub doktorantów oraz 7 członków młodej kadry akademickiej (do 40 r.ż.) UW otrzyma pełne finansowanie krótkiego - 7, 14 lub 30 dniowego - wyjazdu do wybranego zagranicznego ośrodka naukowego, gdzie będą mieli szansę prowadzić badania dotyczące Azji Wschodniej.

Czytaj więcej...

Warsztaty Biura Karier UW

Biuro Karier UW zaprasza na bezpłatne warsztaty organizowane w ramach 33. edycji Uniwersyteckich Spotkań z Rynkiem Pracy. Odbędą się one 26-27 listopada 2019 r.

Czytaj więcej...

PRAKTYKI ERASMUS W INSTYTUCIE POLSKIM (NIEMCY)

Instytut Polski w Berlinie serdecznie zaprasza do odbywania praktyk studenckich i absolwenckich w swojej siedzibie w Berlinie lub w Filii w Lipsku. Szczegóły w załączeniu [pdf].

Czytaj więcej...

Konferencja Naukowa „Po transformacji?"

Od powstania III Rzeczpospolitej minęło ponad trzydzieści lat. Pierwsza dekada jej istnienia to czas wieloimiennych, najbardziej widocznych zmian transformacyjnych, na drugą przypadło budowanie przestrzeni głównych stronnictw politycznych uwodzących obywateli swoimi wizjami skoku cywilizacyjnego, kształtu tożsamości zbiorowej i zestawów wartości odpowiadających XXI wiekowi w wersji polskiej. Zjawiskom tym towarzyszy upowszechnienie wpływów globalnej nowoczesności, której istotnym elementem stała się komunikacja internetowa.

Czytaj więcej...

„Puzzle Doc" na festiwalu NURT

Film Mariusza Korycińskiego „Puzzle Doc. Portret języka w czasach online" z udziałem Borysa Lankosza i Katarzyny Bondy oraz m.in. Agnieszki Budzyńskiej-Dacy i Jarosława Klejnockiego, współprodukowany przez Wydział Polonistyki UW, zakwalifikował się do konkursu głównego 25. Ogólnopolskiego Festiwalu Form Dokumentalnych NURT w Kielcach. Wcześniej dokument brał udział w 65. Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych OKFA w Koninie. Trailer filmu.

Czytaj więcej...

Spotkanie z Pauliną Mikułą, autorką kanału „Mówiąc Inaczej"

Zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu „Pytania (nie)retoryczne", organizowane przez działające przy naszym wydziale Koło Naukowe Retoryki „Gadu-Gadu". Gościem spotkania będzie Paulina Mikuła, absolwentka naszego wydziału, blogerka, prezenterka telewizyjna, popularyzatorka wiedzy o języku polskim, autorka kanału „Mówiąc Inaczej". Spotkanie odbędzie się 7 listopada 2019 r. o godz. 18.00 w sali nr 4 budynku Wydziału Polonistyki.

Czytaj więcej...

Wybory do Rady Naukowej Dyscypliny językoznawstwo

Wydziałowa Komisja Wyborcza Wydziału Lingwistyki Stosowanej zaprasza osoby, które zadeklarowały przynależność do dyscypliny językoznawstwo na zebrania wyborcze w celu wyłonienia członków Rady Naukowej Dyscypliny Językoznawstwo: z grona pozostałych nauczycieli akademickich 28 października 2019 r., godz. 16:00, z grona nauczycieli akademickich z tytułem profesora lub stopniem doktora habilitowanego 29 października 2019 r., godz. 16:00.

Czytaj więcej...

Wybory do Rady Naukowej Dyscypliny Literaturoznawstwo

Wydziałowa Komisja Wyborcza Wydziału Neofilologii zaprasza na zebranie wyborcze w celu wyłonienia członków Rady Naukowej Dyscypliny Literaturoznawstwo, w następujących terminach: 21.10.2019 r., godz. 16:00, nauczyciele akademiccy posiadający stopień doktora; 22.10.2019 r., godz. 16:00, nauczyciele akademiccy posiadający tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego.

Czytaj więcej...

Nagroda im. Leopolda Staffa dla dr Małgorzaty Ślarzyńskiej

Z przyjemnością informujemy, że dr Małgorzata Ślarzyńska, pracownik naszego Wydziału, uhonorowana została nagrodą im. Leopolda Staffa za książkę „Obraz literatury włoskiej w Polsce w latach 70 i 80 XX wieku na łamach »Literatury na świecie«". Książka wydana została przez Sekcję Wydawniczą Wydziału Polonistyki. Serdecznie gratulujemy! Zachęcamy też do przeczytania laudacji wygłoszonej przez prof. Joannę Ugniewską.

Czytaj więcej...

Godziny dziekańskie

Informujemy, że zgodnie z zarządzeniem Dziekana 31 października od 15.00 do godz. 20.00 na wszystkich kierunkach studiów prowadzonych na Wydziale Polonistyki obowiązują godziny dziekańskie.

Czytaj więcej...

Kampania „Równoważni"

Społeczność Uniwersytetu Warszawskiego jest różnorodna na wiele sposobów. Wszystkich jednak łączy to, że wszyscy jesteśmy równoważni. Poznaj wartości, jakimi kierujemy się w codziennym działaniu i dowiedz się, jak reagować w sytuacjach dyskryminacji lub nierównego traktowania.

Czytaj więcej...

UW a nowy statut

Na stronie głównej Uniwersytetu Warszawskiego są publikowane informacje i materiały (teksty, przewodniki, prezentacje) dotyczące zmian zachodzących na uczelni, które wynikają z przyjęcia przez Senat w czerwcu tego roku nowego Statutu uczelni.

Czytaj więcej...

Rady naukowe dyscyplin

Trwają wybory członków 22 rad naukowych dyscyplin na UW. Zgodnie z uchwałą Uczelnianej Komisji Wyborczej mają się one zakończyć do 31 października. Ponieważ rady to zupełnie nowe organy uniwersyteckie, zachęcamy do zapoznania się z tekstem na temat rad (ich kompetencji, liczebności oraz sposobu wyłaniania) przygotowanym przez Zespół rektorski UW.

Czytaj więcej...

ZMARŁ prof. dr hab. Andrzej Z. Makowiecki

Społeczność Wydziału Polonistyki z wielkim smutkiem przyjęła wiadomość o śmierci prof. dr hab. Andrzeja Z. Makowieckiego, cenionego historyka literatury i kultury drugiej połowy XIX wieku, wieloletniego pracownika warszawskiej polonistyki, kierownika Zakładu Pozytywizmu i Młodej Polski w Instytucie Literatury Polskiej, wychowawcy i mistrza kilku pokoleń badaczy literatury.

Rzecznik Praw Studenta

Szanowne członkinie, drodzy członkowie społeczności akademickiej Uniwersytetu Warszawskiego, pragniemy Was poinformować, że powołana została nowa Rzeczniczka Praw Studenta, Katarzyna Wardzyńska. Wraz z nią powołano zespół w składzie:Antonina Lewandowska, konsultatnka ds. przemocy seksualnej; Maciej Bednarski, doradca ds. kontaktów z kadrą; Piotr Grabysz, specjalista ds. kampusu Ochota; Jan Wieczorek, specjalista ds. kampusu Służew.

Czytaj więcej...

PRAKTYKI ERASMUS W BREPOLS PUBLISHERS (GRECJA) - 2020

Zachęcamy studentów do zapoznania się z ofertą praktyk w Brepols Publishers.

Czytaj więcej...

Spotkania i szkolenia dla studentów zagranicznych

Drodzy Studenci, Mamy nadzieję, że z entuzjazmem rozpoczynacie rok akademicki 2019/2020 na Uniwersytecie Warszawskim. Welcome Point nieustannie stara się, żeby ten czas był dla Was przyjemny i pełen miłych doświadczeń. Przygotowaliśmy dla Was w najbliższym czasie kilka interesujących spotkań i szkoleń, na które gorąco Was zapraszamy.

Czytaj więcej...

Spotkanie powitalne dla studentów zagranicznych

Drodzy Studenci, serdecznie zapraszamy Was do wzięcia udziału w organizowanym przez Welcome Point UW spotkaniu powitalnym (Welcome Day) dla wszystkich studentów zagranicznych, którzy rozpoczną studia na UW w roku akademickim 2019/2020. Podczas spotkań dowiecie się wiele na temat Uniwersytetu, jego funkcjonowania, a także możliwości, z których już niedługo będziecie mogli korzystać. Otrzymacie też pakiety powitalne i zaproszenie na wydarzenia planowane w październiku. Będzie to również wspaniała okazja do spotkania z kolegami z innych krajów. Po sesjach informacyjnych zaprosimy Was do udziału w grze terenowej oraz do wieczornej integracji przygotowanej przez Zarząd Samorządu Studentów UW.

Czytaj więcej...

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020

Serdecznie zapraszamy na uroczystą inaugurację roku akademickiego 2019/2020 na Wydziale Polonistyki, która odbędzie się 26.09.2019 r. (czwartek) o godz. 10.00 w Auli dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Po uroczystości inauguracyjnej zapraszamy na spotkanie adaptacyjne prowadzone przez Prodziekana ds. studenckich o studiach i studiowaniu na Wydziale Polonistyki oraz obowiązkowy wykład organizowany przez Samorząd Studentów.

Czytaj więcej...

Stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II

Do 10 października warszawscy studenci mogą się ubiegać o Stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Ten największy samorządowy program stypendialny w Polsce skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych oraz studentów uczących się w Warszawie. Operatorem stypendiów jest Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy.

Czytaj więcej...

Komisja Rekrutacyjna Wydziału Polonistyki przypomina o terminach

Komisja Rekrutacyjna Wydziału Polonistyki przypomina o następujących terminach dla kandydatów na filologię polską, filologię bałtycką, logopedię szkolną z dydaktyką polonistyczną, filologię polskiego języka migowego.

Czytaj więcej...

REKRUTACJA 2019/2020 - ZAPRASZAMY NA STUDIA NA WYDZIALE POLONISTYKI UW!

5 czerwca br. rozpoczęła się rejestracja na kierunki studiów oferowane przez Wydział Polonistyki UW. Zapraszamy na filologię polską; filologię bałtycką; logopedię ogólną i kliniczną; logopedię szkolną i dydaktykę polonistyczną; filologię polskiego języka migowego; filologię klasyczną i studia śródziemnomorskie; slawistykę; kulturoznawstwo - wiedzę o kulturze; sztuki społeczne.

Czytaj więcej...

LEKTORATY JĘZYKÓW WSCHODNICH

Szkoła Języków Wschodnich UW zaprasza na lektoraty języków obcych prowadzonych w języku angielskim w semestrze letnim 2019/20.

Czytaj więcej...

Przewodnik dla nowych studentów

1 października do grona społeczności akademickiej UW dołączą nowi studenci. Z myślą o nich powstała publikacja zawierająca najważniejsze informacje na temat uczelni.

Czytaj więcej...

Konkurs na stanowisko doktoranta/doktorantki

Czytaj więcej...

„Otwórz książkę" - oferta praktyk

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW poszukuje praktykanta do zespołu „Otwórz książkę". Serwis Otwórz Książkę to cyfrowa kolekcja książek naukowych polskich uczonych reprezentujących różne dziedziny wiedzy. Z pomocą nowych technologii chcemy zwiększyć dostępność publikacji naukowych zarówno w środowisku akademickim, jak i poza nim. Termin składania aplikacji upływa 30.09.2019 roku.

Czytaj więcej...

Szkoła Mistrzów. Studia technik pisarskich i prezentacji tekstu literackiego

Już tylko do 20 września 2019 będzie trwać rekrutacja na studia podyplomowe Szkoła Mistrzów. Studia technik pisarskich i prezentacji tekstu literackiego w Instytucie Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki UW w roku akademickim 2019-2020 http://www.sm.uw.edu.pl/. Rejestracja kandydatów w systemie IRK

Czytaj więcej...

Wrzesień 2019 w Bibliotece im. Jana Baudouina de Courtenay

W dniach 2 - 13 września czytelnia i wypożyczalnia Biblioteki im. Jana Baudouina de Courtenay będą czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 15.00. Od 16 do 30 września czytelnia będzie zamknięta, a wypożyczalnia będzie czynna w godz. 9.00 - 15.00.
 

Wrzesień 2019 w Bibliotece im. Wacława Borowego

Od 2 do 13.09. udostępniamy książki z księgozbioru podręcznego (Podr., Ru) w czytelni Biblioteki im. Jana Baudouina de Courtenay (II piętro). Dostęp do książek z magazynu jest znacznie ograniczony. Zamówienia (rewersy) prosimy składać u dyżurujących bibliotekarzy, którzy udzielają także bieżących informacji. Od 16 do 30.09. Czytelnia Biblioteki im. Wacława Borowego będzie zamknięta. W sprawach związanych z wypożyczalnią (zamówienia, zwroty itp.) zapraszamy w godzinach 9.00-15.00.  Za utrudnienia przepraszamy!
 

Zarządzenie alarmowe

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA oraz pierwszy stopień alarmowy ALFA CRP na obszarze całego kraju. Stopnie obowiązują na terenie całego kraju od 28.08.19 (godz. 00.01) do 3.09.19 (godz. 23.59). Zarządzenie ma charakter prewencyjny - mimo to członkowie społeczności akademickiej proszeni są o zachowanie w tych dniach szczególnej ostrożności.

 

Studia w Australii

Zarząd Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego wraz z przedstawicielami Uniwersytetu w Queensland w Australii mają przyjemność serdecznie zaprosić wszystkich zainteresowanych studentów i studentki na spotkanie dotyczące studiowania i odbywania staży na Uniwersytecie w Queensland.

Czytaj więcej...

Spotkanie dla studentów zagranicznych

Welcome Point organizuje spotkania powitalne dla wszystkich studentów zagranicznych, którzy w roku akademickim 2019/2020 rozpoczną studia na Uniwersytecie Warszawskim. Spotkania odbędą się 30 września 2019 r.

Czytaj więcej...

ZMARŁ prof. dr hab. Andrzej Gronczewski

Z żalem zawiadamiamy o śmierci prof. dr. hab. Andrzeja Gronczewskiego, profesora zwyczajnego na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, jednego z najwybitniejszych historyków literatury i krytyków literackich, znakomitego badacza dwudziestowiecznej literatury polskiej i europejskiej.

Pogrzeb odbędzie się we wtorek 23 lipca o godzinie 13.00 na Cmentarzu Wawrzyszewskim. Uroczystość pożegnania Pana Profesora rozpocznie msza w kościele św. Marii Magdaleny (ul. Wólczyńska 64).

rekrutacja na studia podyplomowe Szkoła Mistrzów

Ruszyła rekrutacja na studia podyplomowe Szkoła Mistrzów. Studia technik pisarskich i prezentacji tekstu literackiego w Instytucie Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki UW w roku akademickim 2019-2020. Rejestracja kandydatów w systemie IRK. Aktualności: https://www.facebook.com/szkolamistrzowUW/?ref=bookmarks

Czytaj więcej...

spotkanie informacyjne dla kandydatów do Szkół Doktorskich UW

Zarząd Samorządu Doktorantów UW zaprasza na spotkanie informacyjne dla kandydatów do Szkół Doktorskich UW. Spotkanie odbędzie się 18 czerwca 2019 r. o godz. 17.30 w budynku Samorządu Studentów przy ul. Krakowskie Przedmieście 24 (Mały Dziedziniec), sala nr 200 (II piętro).

 

Konkurs na najlepszą pracę magisterską

II edycja Konkursu im. Prof. Edwarda Kasperskiego na najlepszą pracę doktorską lub magisterską o charakterze komparatystycznym.

Czytaj więcej...

MIEJSCA W DOMU STUDENTA W ROKU AKAD. 2019/2020

5 czerwca br. została uruchomiona tura składania wniosków o miejsce w domu studenta w USOSweb na rok akademicki 2019/2020. Wszystkie terminy związane z ubieganiem się o miejsce w domu studenta określa załączony Komunikat, który zamieszczony jest na stronie Biura Spraw Studenckich w zakładce "Domy studenta". Na stronie internetowej Biura Spraw Studenckich pod adresem www.bss.uw.edu.pl w zakładce "Sekcja Socjalna" znajdują się informacje dla studentów dotyczące zasad przyznawania miejsc w akademikach UW na rok 2019/2020.

Czytaj więcej...

Rekrutacja do szkół doktorskich w roku akademickim 2019/2020

Informacje dotyczące rekrutacji do szkół doktorskich UW w roku akademickim 2019/2020 dostępne są na stronie internetowej pod adresem: https://www.uw.edu.pl/rekrutacja-do-szkol-doktorskich-uw/.

Czytaj więcej...

Jak badać Oświecenie? - konferencja

Serdecznie zapraszamy do uczestniczenia w obradach międzynarodowej konferencji metodologicznej "Jak badać Oświecenie? How to study the Enlightenment? Comment étudier les Lumi?res?", która w dniach 4-5 czerwca 2019 roku odbędzie się w Sali Kolumnowej Instytutu Historycznego na kampusie głównym Uniwersytetu Warszawskiego.

Czytaj więcej...

"EUROSTUDENT" - MIĘDZYNARODOWY PROJEKT BADAWCZY

Uniwersytet Warszawski bierze udział w siódmej edycji międzynarodowego projektu badawczego "Eurostudent", którego celem jest analiza uwarunkowań życia studentów w państwach europejskich. Zachęcamy do wzięcia udziału w ankiecie!

Czytaj więcej...

INFORMACJA O PODWYŻKACH DLA PRACOWNIKÓW UW

Pracownicy UW otrzymają w najbliższych miesiącach podwyżki wynagrodzeń. 23 maja władze uczelni podpisały porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie podziału dodatkowej subwencji z MNiSW przeznaczonej na ten cel. Szczegółowe informacje na temat podwyżek znajdują się na stronie: www.uw.edu.pl/podwyzki-wynagrodzen-dla-pracownikow-uw

Czytaj więcej...

Praktyki Erasmus w Brepols Publishers (Grecja)

Zachęcamy studentów do zapoznania się z ofertą praktyk w Brepols Publishers.

Czytaj więcej...

KONFERENCJA "PAMIĘĆ JULIUSZA SŁOWACKIEGO"

Zakład Literatury Romantyzmu Instytutu Literatury Polskiej UW i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie zapraszają do udziału w konferencji naukowej „Pamięć Juliusza Słowackiego", która odbędzie się w dniach 22-24 maja 2019 roku.

Czytaj więcej...

KONFERENCJA "JĘZYK I TOŻSAMOŚĆ" W INSTYTUCIE ROMANISTYKI

Instytut Romanistyki Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego ma zaszczyt zaprosić na Ogólnopolską Studencko-Doktorancką Konferencję Naukową pod tytułem „Język i tożsamość", która odbędzie się 25 czerwca 2019 r. Uczestnicy konferencji rozważą zagadnienia związków języka i tożsamości w perspektywie socjolingwistycznej.

Czytaj więcej...

DZIEŃ OTWARTY IKP

27 maja zapraszamy na Dzień Otwarty IKP! To dobra okazja, żeby poznać dotychczasowe dokonania studentek i studentów, a także dowiedzieć się, jak się studiuje w Instytucie Kultury Polskiej UW. Tego dnia zaprezentujemy nowy kierunek studiów magisterskich: sztuki społeczne.

Czytaj więcej...

spotkaniE z Magdą Umer

Zapraszamy do udziału w spotkaniu z Magdą Umer, absolwentką Wydziału Polonistyki! Spotkanie odbędzie się w środę 15 maja 2019 o godz. 16:45 w sali numer 4. Szczegóły (także o innych wydarzeniach w ramach tegorocznych Dni Polonistyki): https://www.facebook.com/events/2258239614503925/

Czytaj więcej...

Miasteczko na styku kultur – Cultural Hot Spot UW!

Porozmawiaj z przedstawicielami kilkunastu państw i kultur, poczuj smaki z różnych zakątków świata, weź udział w warsztatach, spotkaniach i dyskusjach. Jednego dnia i w jednym miejscu. Odwiedź Miasteczko na styku kultur – Cultural Hot Spot UW, 17 maja na Kampusie Głównym UW i odkryj wielokulturowe oblicze Uniwersytetu Warszawskiego!

Czytaj więcej...

WOLNE MIEJSCA NA LETNIE KOLEGIUM POLSKO-AUSTRIACKIE

Studenci ze znajomością języka niemieckiego na poziomie B1 - B2 mogą wciąż ubiegać się o udział w Letnim Kolegium Polsko-Austriackim. Przedłużona rekrutacja trwa do 20 maja 2019 r.

Czytaj więcej...

Film dokumentalny "Puzzle Doc"

Film dokumentalny "Puzzle Doc" w reż. Mariusza Korycińskiego został zakwalifikowany do 65. Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych OKFA. Film będzie walczył o nagrodę w kategorii filmów niezależnych m.in. z obrazami Olgi Chajdas (autorki "Niny") i Rafała Łysaka (autora "Miłości bezwarunkowej"). Dokument jest współprodukowany przez Wydział Polonistyki.

Czytaj więcej...

UDZIAŁ W BADANIU SOCJOLOGICZNYM

Zapraszamy wszystkich chętnych studentów i studentki w wieku poniżej 24 lat do udziału w charakterze uczestnika/uczestniczki dyskusji grupowej w ramach międzynarodowego projektu badawczego. W projekcie RePAST (www.repast.eu) finansowanym przez Unię Europejską (Horizon 2020) badamy, jak społeczeństwo polskie radzi sobie dzisiaj z trudnymi doświadczeniami ze swojej przeszłości i jak zapobiegać konfliktom w przyszłości.

Czytaj więcej...

WIOSNA POEZJI 2019

Serdecznie zapraszamy na warszawską Wiosnę poezji 2019! Impreza odbywa się jako część tegorocznych Dni Polonistyki. 14 maja (wtorek), godz. 18.00 – POEZJA POD KASZTANAMI – Uniwersytet Warszawski, skwer przed Wydziałem Polonistyki (w razie złej pogody spotkanie odbędzie się w budynku Wydziału Polonistyki w sali 17). 15 maja (środa), godz. 11.00 – ŚNIADANIE NA TRAWIE – Łazienki Królewskie, kawiarnia Niepodległa – Miejsce spotkań (budynek Herbaciarni, pierwsze wejście do Łazienek od strony Placu na Rozdrożu).

Czytaj więcej...

Kurt Vonnegut and "Quality of Place" in America's Midwest

Uniwersytet Warszawski i Indiana University Bloomington zapraszają na wykład otwarty z cyklu Krzysztof Michałek Memorial Lecture pt. Kurt Vonnegut and "Quality of Place" in America's Midwest, który wygłosi prof. Edward P. Comentale z Indiana University Bloomington. Wydarzenie odbędzie się 24 maja 2019 o godz. 13:00 w Sali Kolumnowej Instytutu Historycznego UW.

Czytaj więcej...

PROJEKT STATUTU UW

Prezentujemy „Projekt Statutu UW", który będzie przedmiotem obrad Senatu uczelni 8 maja. Dokument uwzględnia uwagi zgłoszone przez społeczność akademicką. Projekt dostępny jest na stronie: www.uw.edu.pl/projekt-statutu-uw. Znaleźć tam można również listę nadesłanych komentarzy oraz list rektora UW prof. Marcina Pałysa w sprawie najważniejszych zmian w projekcie.

Czytaj więcej...

WYDZIAŁ POLONISTYKI NA DNIU OTWARTYM UW

Serdecznie zapraszamy na stoiska Wydziału Polonistyki w ramach Dnia Otwartego UW 27 kwietnia w godzinach 10.00-16.00! To znakomita okazja, żeby porozmawiać zarówno z wykładowcami, jak i ze studentami i dowiedzieć się wszystkiego o studiowaniu na naszych kierunkach. Na kandydatów czekamy przy stoiskach filologii polskiej, logopedii ogólnej i klinicznej, a także slawistyki, filologii klasycznej i studiów śródziemnomorskich, kulturoznawstwa, filologii bałtyckiej.

Czytaj więcej...

Imponderabilia Teatralne - Konferencja

W imieniu Koła Naukowego Teatrologów Uniwersytetu Jagiellońskiego proszę o udostępnienie informacji o VI Studencko-Doktoranckiej Konferencji Naukowej - Imponderabilia Teatralne: Non-fiction, (auto)biografie i przeciwhistorie w teatrze współczesnym, która odbędzie się 1 i 2.06 na Wydziale Polonistyki UJ w Krakowie.

Czytaj więcej...

ŻEGNAMY DR GABRIELĘ GRADOWSKĄ

Społeczność Wydziału Polonistyki UW z żalem przyjęła wiadomość o śmierci dr Gabrieli Gradowskiej, wieloletniego pracownika naukowego Wydziału, autorkę rozpraw filologicznych i aktywną uczestniczkę życia kulturalnego i społecznego.

PROPOZYCJE POSTANOWIEŃ STATUTU UW

Zapraszamy wszystkich członków społeczności akademickiej UW – pracowników, doktorantów i studentów – do zapoznania się z dokumentem „Propozycje postanowień Statutu Uniwersytetu Warszawskiego – aktualny stan prac Zespołu rektorskiego ds. przygotowania projektu statutu UW". Uwagi można przesyłać do 25 kwietnia, wypełniając formularz.

Czytaj więcej...

DZIEŃ WIELOKULTUROWOŚCI NA UW

Welcome Point, wspólnie z Uniwersyteckim Centrum Wolontariatu oraz Samorządem Studentów, planuje organizację dnia wielokulturowości na UW pod hasłem „Miasteczko na styku kultur – Cultural Hot Spot" 17 maja 2019 r.

Czytaj więcej...

WERNISAŻ WYSTAWY "ZWIERZĘTA I LUDZIE" W MUZEUM LITERATURY

W imieniu Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza zapraszamy na wernisaż wystawy rzeźb Antoniego J. Pastwy "Zwierzęta i ludzie", w którym udział wezmą: autor rzeźb Antoni Janusz Pastwa, dziennikarka Dorota Sumińska, Jarosław Mikołajewski oraz kurator wystawy Jan Barański.

Czytaj więcej...

KONFERENCJA JĘZYKOZNAWCZA "AREA SLAVICA"

Katedra Slawistyki Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Ostrawskiego serdecznie zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej "Area Slavica 3: Język na pograniczu – granice w języku", która odbędzie się 17 i 18 września 2019. Uwaga! Przedłużony termin nadsyłania zgłoszeń to 23 kwietnia 2019 r.!

Czytaj więcej...

Program ZIP

W kwietniu 2018 r. ruszył Program zintegrowanych działań na rzecz rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego (ZIP). Celem programu jest podniesienie jakości nauczania, wzbogacenie oferty studiów doktoranckich, rozwój kompetencji studentów i pracowników oraz usprawnienie i unowocześnienie zarządzania uczelnią.

Czytaj więcej...

filologia polskiego języka migowego

W wyniku konkursów na nowe programy kształcenia na studiach II stopnia Wydział Polonistyki otrzymał dofinansowanie z Programu zintegrowanych działań na rzecz rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego (ZIP) na przygotowanie nowego kierunku studiów II stopnia –  filologia polskiego języka migowego.

Czytaj więcej...

LETNIE KOLEGIUM POLSKO-AUSTRIACKIE 2019

Studenci zainteresowani językiem niemieckim mają szansę wziąć udział w Letnim Kolegium Polsko-Austriackim (od 6 do 26 lipca 2019 r.). Aplikować mogą osoby ze wszystkich kierunków studiów, znające niemiecki co najmniej na poziomie B1. Rekrutacja kończy się 30 kwietnia 2019 r. Koszt: 600 zł.

Czytaj więcej...

Zajęcia grupowe dla osób z objawami depresji – trening metapoznawczy

Zapraszamy studentów i studentki UW doświadczających objawów depresyjnych do udziału w bezpłatnym treningu metapoznawczym. Trening ma charakter grupowych zajęć warsztatowych. Jego celem jest nabycie umiejętności rozpoznawania i modyfikowania automatycznych i nieświadomych myśli, które towarzyszą depresji. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w miniwykładach i rozmowach z zastosowaniem kreatywnych i angażujących metod oraz praktycznych i zrozumiałych przykładów z codziennego życia.

Czytaj więcej...

WARSZTATY "AKADEMIA DYPLOMANTA"

Zachęcamy do wzięcia udziału w warsztatach Akademii Dyplomanta, organizowanych w ramach programu "Aplikacyjne prace dyplomowe – skuteczny start zawodowy". Dołącz do Akademii Dyplomanta, a dowiesz się: jak zbudować swoją samoocenę i rozwinąć umiejętności komunikacyjne, co wybrać: umowę o pracę czy własną firmę, jak chronić swoją pracę twórczą i zarabiać na niej?

Czytaj więcej...

UNIWERSYTECKIE SPOTKANIA Z RYNKIEM PRACY (9-10 KWIETNIA 2019)

Zapraszamy do udziału w 32. edycji Uniwersyteckich Spotkań z Rynkiem Pracy, która odbędzie się 9-10 kwietnia 2019 r.

Czytaj więcej...

Badania nad językiem i językami: dyscypliny i interdyscyplinarność

Instytut Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego Kolegium Nauk Społecznych i Filologii Obcych Politechniki Śląskiej i Stowarzyszenie na rzecz Języka i Języków (Gesellschaft für Sprache und Sprachen, GeSuS) serdecznie zapraszają na 27. doroczną konferencję GeSuS "Badania nad językiem i językami: dyscypliny i interdyscyplinarność". Tegoroczna konferencja dotyczy dyscyplin związanych z badaniami nad językiem i językami oraz interdyscyplinarności sensu largo.

Czytaj więcej...

BREXIT a Erasmus w Wielkiej Brytanii

Zgodnie z informacją przekazaną przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), na podstawie komunikatu prasowego Komisji Europejskiej z 30 stycznia br. Biuro Współpracy z Zagranicą UW informuje,  że studenci z krajów UE przebywający 30 marca br. na stypendium Erasmus+ w Wielkiej Brytanii, nie będą musieli przerywać pobytu na stypendium. Rozliczenie ich mobilności odbędzie się na dotychczasowych zasadach.

Czytaj więcej...

PIERWSZY STOPIEŃ ALARMOWY (ALFA)

W DNIACH 11-15 LUTEGO 2019 R. NA OBSZARZE M.ST. WARSZAWY OBOWIĄZUJE PIERWSZY STOPIEŃ ALARMOWY (ALFA) ORAZ DRUGI STOPIEŃ ALARMOWY CRP (dotyczący cyberprzestrzeni: BRAVO-CRP) W związku z organizacją Spotkania ministerialnego poświęconego budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie w dniach 11-15 lutego 2019 r. na obszarze m.st. Warszawy obowiązuje pierwszy stopień alarmowy (ALFA) oraz drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP)

Czytaj więcej...

Język polski – podaj dalej!

Zapraszamy studentów pierwszego roku na spotkanie informacyjne, na którym opowiemy o specjalizacji glottodydaktycznej i podzielimy się doświadczeniami w nauczaniu polskiego jako obcego. Spotkanie odbędzie się 19 lutego 2018 r. w sali nr 8 o godz. 16:30.

Czytaj więcej...

BEZPŁATNE WARSZTATY BIURA KARIER UW

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą bezpłatnych warsztatów organizowanych przez Biuro Karier UW: Coach yourself… Coaching jako indywidualna ścieżka do realizacji celów oraz Recruitment process through the eyes of Recruiter.

Czytaj więcej...

Kursy językowe po angielsku

Szkoła Języków Wschodnich UW zaprasza na lektoraty języków obcych prowadzonych w języku angielskim. W semestrze letnim 2018/19 działalność rozpoczynają nowe grupy początkujące. Oferta kierowana jest szczególnie do studentów zagranicznych.

Czytaj więcej...

KONFERENCJA: "PRZYGODA W NIEZNANYM KRAJU"

Zakład Literatury i Kultury II Połowy XIX Wieku wraz z Kołem Naukowym Literatury Kobiet UW serdecznie zaprasza na konferencję naukową „Przygoda w nieznanym kraju. Rozczytywanie niekanonicznych pisarek XIX wieku", która odbędzie się w dniach 7-8 lutego 2019 roku w Starej BUW w sali 308 (kampus centralny UW). Zaprosiliśmy badaczki i badaczy do przeprowadzenia rekonesansu wśród zapomnianych powieści autorek XIX wieku: w „Bibliografii polskiej XIX stulecia"

Czytaj więcej...

Rekrutacja na dyplom polsko-belgijski 2019 trwa!

Kto chce studiować w Sercu Europy?

Czytaj więcej...

DODATKOWY TERMIN PODPIĘĆ

Decyzją Pani Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia dr hab. Jolanty Choińskiej-Miki, prof. UW w terminie od 8 do 24 lutego 2019 r. będzie możliwość podpinania przez studentów w USOSweb przedmiotów realizowanych w semestrze letnim roku akademickiego 2018/2019. Dotyczyć to będzie wszystkich przedmiotów, których nie objął mechanizm wymuszania podpięć podczas rejestracji na te przedmioty, w tym m.in. lektoratów w sytuacji, gdy student kontynuuje zajęcia językowe rozpoczęte w semestrze zimowym.

Czytaj więcej...

SPRAWOZDANIA Z DZIAŁALNOŚCI KÓŁ NAUKOWYCH

Szanowni Przedstawiciele kół naukowych afiliowanych przy Wydziale Polonistyki UW! Dziś mija termin złożenia sprawozdania rocznego z działalności koła do prodziekana ds. studenckich dr. Łukasza Książyka. Koła naukowe, które dotychczas nie złożyły sprawozdania, uprzejmie proszę o jak najszybsze nadrobienie tej zaległości.

Czytaj więcej...

UW GRA DLA WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Uniwersytet Warszawski bierze udział w 27. edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Zachęcamy wszystkich członków społeczności uniwersyteckiej do udziału w licytacjach, które trwają do 22 i 23 stycznia 2019 r. Więcej: https://www.uw.edu.pl/uw-na-rzecz-wosp/

Czytaj więcej...

REKRUTACJA NA OBÓZ BRAVECAMP

Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza studentów, doktorantów, pracowników i absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego do udziału w kolejnej, czwartej już edycji obozu szkoleniowo-integracyjnego BraveCamp, który odbędzie się w dniach 10-16 lutego 2019 roku (rekrutacja trwa do 9 stycznia).

Czytaj więcej...

ZBIÓRKA PIENIĘDZY NA OPERACJĘ MICHALINY ANTCZAK

Apelujemy o udział w zbiórce pieniędzy na konieczną operację oka naszej studentki Michaliny Antczak. Każda kwota jest ważna!
Więcej informacji: https://www.facebook.com/donate/1929558420414104/2174829139240091/
 

Przelewy prosimy wpłacać na poniższe konto:
Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących Tęcza
ul. Kopińska 6/10
02-321 Warszawa
nr rachunku: 08 2490 0005 0000 4600 5579 8271
tytułem: Michalina Antczak

STYPENDIUM NA UNIWERSYTECIE TORONTOŃSKIM

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą krótkoterminowego stażu naukowego na Uniwersytecie Torontońskim (Polish Language and Literature Program at the University of Toronto). Stypendium przewidziane na lata 2019-2020 kierowane jest do polskich studentów studiów doktoranckich i magisterskich uzupełniających.

Czytaj więcej...

KONFERENCJA: "ANTAGONIZM WIESZCZÓW"

Zakład Literatury Romantyzmu oraz Instytut Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki UW zapraszają na konferencję "Antagonizm wieszczów. Spór i legenda", która odbędzie się 10-11 stycznia 2019 r. w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów Potockich.

Czytaj więcej...

NOWY NUMER NIEWINNYCH CZARODZIEJÓW: "FORMY ŻYCIA OSIEDLOWEGO"

Ukazał się nowy numer "Niewinnych Czarodziejów", czasopisma kulturalnego studentów i doktorantów Wydziału Polonistyki UW. Tematem numeru są formy życia osiedlowego. Zachęcamy do lektury: niewinni-czarodzieje.pl/

Czytaj więcej...

WIGILIA WYDZIAŁU POLONISTYKI 2018

Serdecznie zapraszamy pracowników, studentów i przyjaciół Wydziału Polonistyki UW na wigilię, która odbędzie się w środę, 19 grudnia, o godz. 17.00 w sali nr 4 w głównym gmachu Wydziału.

Czytaj więcej...

WARSZTATY: "KANDYDAT W PROCESIE REKRUTACJI"

Zachęcamy do udziału w bezpłatnych warsztatach "Kandydat w procesie rekrutacji - jak szukać pracy mądrze?", które odbędą sią 17 stycznia 2019 r.

Czytaj więcej...

OFERTA PRAKTYK ERASMUS+ - BREPOLS PUBLISHERS

Brepols Publishers is an international academic publisher of works in the humanities. The focus of its publications lies in primary sources from Antiquity, the Middle Ages and the Early Modern period.

Czytaj więcej...

„Interstudent 2019" - najlepszego student zagranicznego w Polsce

Fundacja Edukacyjna Perspektywy programu http://www.studyinpoland.pl/en/ zaprasza do zgłaszania kandydatur na najlepszych studentów zagranicznych w Polsce. Zgłoszenia przyjmowane są do 14 grudnia 2018 roku.

Czytaj więcej...

Belgijska szkoła letnia

Katolicki Uniwersytet w Leuven zaprasza do udziału w dwutygodniowej (1.07.2019-13.07.2019) szkole letniej EUROPE INSIDE OUT: A 2019 SUMMER COURSE UNLIKE ANY OTHER.

Czytaj więcej...

SPOTKANIE CPP UW "REFLEKSJE NAD SAMOTNOŚCIĄ"

Wszystkich studentów zainteresowanych udziałem w programie Erasmus+ zapraszamy na spotkanie informacyjne! Odbędzie się ono 11 grudnia 2018 w sali numer 17 o godz. 17.00. Nie zabraknie także wskazówek dotyczących tego, jak rozpoznać stan, w którym powinno zgłosić się po profesjonalną pomoc.

Czytaj więcej...

ERASMUS: SPOTKANIE INFORMACYJNE DLA STUEDENTÓW

Wszystkich studentów zainteresowanych udziałem w programie Erasmus+ zapraszamy na spotkanie informacyjne! Odbędzie się ono 11 grudnia 2018 w sali numer 17 o godz. 17.00.

Czytaj więcej...

WIECZÓR Z "ZESZYTAMI LITERACKIMI" 13 grudnia 2018

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Redakcją oraz Przyjaciółmi „Zeszytów Literackich", promocję najnowszego (144) numeru czasopisma, a także kiermasz wydawnictw Fundacji ZL.

13 XII 2018, godz. 16.30 Biblioteka im. Wacława Borowego, Wydział Polonistyki UW

 

Inauguracja Pracowni Fonetyki Stosowanej im. Marii Przybysz-Piwko

Zapraszam na uroczystą inaugurację Pracowni Fonetyki Stosowanej im. Marii Przybysz-Piwko. Spotkanie odbędzie się w środę 5 grudnia 2018 r. o godz. 18.00 w Sali Kolumnowej w budynku przy ul. Karowej 20 (piętro 3).

Czytaj więcej...

WIĘCEJ...