"Lepiej pojednać niż sądzić"
 

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem zamieszczonym w Głosie Uczelni UMK autorstwa Rzecznika akademickiego - Bartłomieja Chludzińskiego i wolontariuszki Weroniki Miga.
W artykule opisana jest wizyta Rzecznika UMK i jego wolontariuszy u nas w Biurze.

Artykuł znajduje się na stronie 12.
http://glos.umk.pl/2015/03/GU_03-2015.pdf

Rozwiązywanie problemów

Dzisiaj zachęcamy do lektury artykułu o strategiach roziwązywania problemów (tekst w języku angielskim) : http://www.lorainccc.edu/current+students/advising+and+counseling/counseling/problem+solving.htm

Urlop

Ze względu na zbliżające się ferie zimowe i związany z tym okres urlopowy uprzejmie informujemy, że w dniach 19 - 23.01.2015r. Biuro Rzeczniczki Akademickiej będzie nieczynne. Prosimy mieć tę informację w pamięci podczas zgłaszania spraw w tym terminie.

Wesołych Świąt!

Spokojnych i rodzinnych Świąt oraz samych sukcesów w Nowym Roku życzy Zespół Ombudsmana UW.

Spotkanie wigilijne

Spotkanie wigilijne w pełnym składzie Ombudsmanowym  - Martyna Jędraszka, Anna Cybulko i Małgorzata Unrug.

Spotkanie wigilijne - Martyna Jędraszka, Anna Cybulko, Małgorzata Unrug

Po seminarium w berlinie

Na zdjęciu Anna Cybulko z Helgą Nolte (Niemcy) i Josefem Leidenfrostem (Austria). Więcej informacji o seminarium dostępne jest po tym linkiem.

Anna Cybulko z Helgą Nolte i Josefem Leidenfrostem

Nieobecność RZECZNICZKI

Uprzejmie informujemy, że w dniu jutrzejszym (27.11.2014r., czwartek) Rzeczniczka Akademicka będzie nieobecna.

 

SEMINARIUM W BERLINIE

Miło nam poinformować, że w dniach 01 - 02.12 Rzeczniczka Akademicka weźmie udział w seminarium w Berlinie "Helping students succeed : core elements of student support". Anna Cybulko otrzymała zaproszenie do udziału z European Association of International Education (EAIE).
Prezentacja jest planowana jako część panelu "Higher Education Ombudsmen: Resort of Last Help and of last Hope?", którego gospodarzami będą Josef Leidenfrost z Austrii i Helga Nolte z Niemiec.

WIZYTA RZECZNIKA AKADEMICKIEGO UMK

W czwartek 13 listopada gościłyśmy Rzecznika Akademickiego UMK Pana Bartłomieja Chludzińskiego wraz z wolontariuszami. Spotkanie posłużyło wymianie doświadczeń i wypracowaniu wspólnych pomysłów.
Dziękujemy za wizytę i pozdrawiamy !
:)

Konferencja

29.10.2014r. Rzecznika Akademicka wzięła udział w konferencji organizowanej przez Ministra Gospodarki. Konferencja dotyczyła  projektu założeń ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów.

Warsztat w ramach Międzynarodowego Dnia Mediacji

W środę 15.10.2014r. o godzinie 15:00 zespół Ombudsmana UW poprowadzi warsztat "Zostań Ombudsmanem! Czyli jak skutecznie radzić sobie z problemami na uczelni.". Zapraszamy!

Powrót z urlopu

Informujemy, że Pani Rzecznik zakończyła urlop. Zapraszamy na dyżury : poniedziałki i czwartki w godzinach 11:00 - 14:00 i zachęcamy do kontaktu!

Lektura

A dzisiaj polecamy jako lekturę "Mediator akademicki jako przeciwdziałanie mobbingowi w środowisku akademickim " Józefa Wieczorka :
http://www.pum.edu.pl/__data/assets/file/0007/25864/Mediator_akademicki.pdf

Warto zauważyć, że od czasu ukazania się tej publikacji miały miejsce pewne zmiany, m.in. powołano dwóch Rzeczników Akademickich.

Spotkanie na zaproszenie prof. Ireny Lipowicz -
Rzecznika Praw Obywatelskich

W dniu 30 czerwca 2014 roku w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli: Rzeczniczka akademicka UW - Anna Cybulko, dr Ewa Gmurzyńska z Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy Wydziale Prawa i Administracji UW, zastępca RPO - dr Ryszard Czerniawski, starszy radca w Biurze RPO - Dariusz Supeł.

W trakcie tegorocznej konferencji ENOHE na zaproszenie Rzecznika Praw Obywatelskich - prof. Ireny Lipowicz nawiązała się nasza współpraca z RPO. Na spotkaniu padły zapewnienia, iż Biuro RPO w pełni wspiera działania uniwersyteckiego Ombudsmana i chętnie będzie pomagało w rozwoju jego dalszej pracy.

Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mieli okazję wspólnie uczestniczyć w projektach edukacyjnych.

URLOP WYPOCZYNKOWY

Uprzejmie informujemy, że do dnia 20 lipca pani Rzecznik przebywa na urlopie wypoczynkowym.

W pilnych sprawach proszę się kontaktować z panią Martyną Jędraszką.

ENOHE
w dniach 15-17 maja 2014 roku
w Warszawie

W dniach 15-17 maja 2014 roku w Warszawie, na terenie Uniwersytetu Warszawskiego, odbyła się Koferencja ENOHE
(the European Network of Ombudsmen in Higher Education). Organizatorami niniejszego wydarzenia byli: ENOHE, Centrum Rozwiązywania Sporów i Konliktów przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz the Office of Independent Adjudicator (GB).

Poza tym, że konferencja po raz pierwszy odbyła się w Polsce, my również mieliśmy przyjemność być jej nowymi uczestnikami. Przypominamy, iż biuro Rzecznika akademickiego ds. studenckich i pracowniczych funkcjonuje na UW od 2011 roku.

Wśród gości znaleźli się Ombudsmani m.in. z Wielkiej Brytanii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Holandii, Danii czy Meksyku.
Pani Anna Cybulko, będąca Rzeczniczką akademicką ds. studenckich i pracowniczych UW, wygłosiła swój wykład o temacie: "How to find, choose and appoint the correct person?".

Musimy przyznać, że były to 3 dni wspaniałej i owocnej współpracy. Nie możemy doczekać się kolejnego spotkania za rok!

Wizyta Ombudsmana z Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt

W dniach 30 marca - 5 kwietnia 2014 roku mieliśmy przyjemność gościć Wolfa Hertleina, który jest Ombudsmanem na Uniwersytecie Technicznym w Darmstadt.

Wizyta odbyła się w atmosferze pełnej przyjaznej współpracy i wymiany poglądów. Już wkrótce spotkamy się ponownie - na konferencji ENOHE, która odbędzie się w maju na naszym Uniwersytecie. Mamy nadzieję, że dalsze współdziałanie okaże się jeszcze bardziej rozwijające.
Przypominamy, że Anna Cybulko, która jest Uniwersytecką Rzeczniczką ds. studenckich i pracowniczych, wystąpi na konferencji w sobotę 17 maja, a tematem jej wystąpienia będzie: 'Empowering Ombudsmen - Hot to find, choose and appoint the correct person?'. Program konferencji zapowiada się niezwykle ciekawie. Będzie to dla nas kolejne budujące doświadczenie.

ENOHE 2014 w Warszawie

W dniach 15-17 maja 2014 roku w Warszawie, na terenie Uniwersytetu Warszawskiego, odbędzie się Konferencja ENOHE
(the European Network of Ombudsmen in Higher Education). Organizatorami niniejszego wydarzenia są: ENOHE, Centrum Rozwiązywania Sporów i Konliktów przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz the Office of Independent Adjudicator (GB).

To już jedenasta edycja corocznej Konferencji ENOHE. W Polsce odbędzie się ona po raz pierwszy. Będziemy mieli zaszczyt być uczestnikami spotkania o tematyce:

 "Higher Education Ombudsmen and Empowerment"

Empowering students – Empowering universities – Empowering Ombudsmen

Wszelkie informacje dotyczące tego wydarzenia znajdą Państwo na stronie internetowej CRSiK (http://mediacje.wpia.uw.edu.pl) w zakładce "ENOHE Conference".

Dyżur w dniu 27.02.2014 (czwartek) - zmiana godziny dyżuru

Szanowni Państwo.

Dyżur w dniu 27.02.2014 (czwartek) odbędzie się w godzinach 9:00 - 12:00.

Sprawozdanie z działań Rzeczniczki akademickiej za 2013 rok

W dniu 31 stycznia 2014 roku Rzeczniczka akademicka złożyła na ręce Rektora Uniwersytetu Warszawskiego sprawozdanie ze swoich działań za 2013 rok. Niniejsze sprawozdanie zostało sporządzone w oparciu o zapis § 11 Zarządzenia nr 30 o powołaniu Rzecznika.

Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem, które dostępne jest w zakładce "DOKUMENTY".

Powrót Rzeczniczki akademickiej

Szanowni Państwo.

Od najbliższego poniedziałku, tj. od dnia 20 stycznia 2014 roku do pracy wraca Anna Cybulko. Oznacza to, że wszelkie sprawy pracownicze zostają odwieszone. Rzeczniczka będzie miała osobisty wgląd do każdej sprawy.

Zachęcamy do umawiania się na spotkania z Ombudsmanem.

 

Wizyta gości z Uniwersytetu Masaryka

W dniu 8 stycznia 2014 roku mieliśmy przyjemność gościć studentów prawniczych studiów doktoranckich z Uniwersytetu Masaryka z Brna. Głównym organizatorem spotkania była Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych. Spotkanie ze doktorantami odbyło się w biurze Rzeczniczki akademickiej. Doktoranci dowiedzieli się, czym zajmuje się uniwersyteckie biuro Ombudsmana. Rzeczniczka ponadto wyjaśniła gościom zasady swojej pracy, omówiła sposoby działania, wskazała przykładowe sprawy i odpowiedziała na wiele nurtujących pytań. Mamy nadzieję, że byliśmy inspiracją dla kolejnej jednostki oświatowej.

Funkcja Ombudsmana jest niezwykle ważna w środowisku akademickim, dlatego ogromnie się cieszymy z zainteresowania, jakie wykazują inne placówki dydaktyczne. Serdecznie dziękujemy za spotkanie. Życzymy powodzenia i konsekwencji w działaniu! Trzymamy kciuki i nie możemy się doczekać dalszej współpracy.

Dyżur w dniu 9.01.2014 (czwartek) - zmiana godziny dyżuru

Szanowni Państwo.

Dyżur w dniu 9.01.2014 (czwartek) odbędzie się w godzinach 8:30 - 10:00.

Dodatkowy dyżur odbędzie się w środę 15.01.2014 w godzinach 10:00 - 12:00.

 

Zawieszenie spraw pracowniczych – nieobecność Rzeczniczki Akademickiej

Uprzejmie informujemy, że z powodu niedyspozycji zdrowotnej Rzeczniczki Akademickiej sprawy pracownicze przez nią prowadzone zostają zawieszone do końca bieżącego roku.
W sprawach pilnych proszę się kontaktować osobiście w godzinach dyżurów, drogą mailową lub korespondencyjnie.  

Na czas nieobecności Rzeczniczki Akademickiej biuro prowadzi mgr Martyna Jędraszka.

Kontakt:

ul. Dobra 68/70 (kontener w Ogrodach BUW-u), pokój numer 5

00 - 312 Warszawa

e-mail: ombudsman@uw.edu.pl

Tel. 22/55 27 813

Szanowni Państwo.

Uprzejmie informujemy, że w dniach 16-27 września 2013 roku Biuro Rzecznika akademickiego ds. studenkcih i pracowniczych będzie nieczynne.

 

Międzynarodowy Dzień Mediacji - 17 października

Międzynarodowy Dzień Mediacji jest obchodzony w każdy trzeci czwartek października. Tradycja obchodzenia tego święta istnieje na świecie od 2005 roku i zainicjowana została przez Association for Conflict Resolution, czyli Amerykańskie Stowarzyszenie Profesjonalistów w Rozwiązywaniu Konfliktów. W Polsce Międzynarodowy Dzień Mediacji obchodzony był po raz 6. 

Tydzień Mediacji - 14-19 października

W tym roku z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji Ministerstwo Sprawiedliwości zainicjowało Tydzień Mediacji trwający w dniach 14-19 października. W całym kraju wiele jednostek zaangażowało się w szerzenie wiedzy na temat tego sposobu rozwiązywania sporów. Do akcji włączyły się m.in. sądy i prokuratury, jak również cała rzesza organizacji pozarządowych. Tydzień Mediacji został poświęcony konferencjom, spotkaniom i warsztatom. Istniała również szansa skorzystania z bezpłatnych porad i opinii mediatorów, a także dowiedzenia się czegoś więcej o mediacji, która jest szybkim i skutecznym sposobem alternatywnego rozwiązywania konfliktów.

Zmiana siedziby Rzeczniczki akademickiej

Szanowni Państwo.

Informujemy, że od stycznia 2014 roku biuro Rzeczniki akademickiej ds. studenckich i pracowniczych będzie mieściło się w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Dobrej 56/66.

Już 90 zgłoszonych problemów w 2013 roku

W okresie od stycznia do końca października 2013 roku roku do Rzeczniczki akademickiej trafiło już 90 spraw związanych z problemami pojawiającymi się na Uniwersytecie Warszawskim.

Znajdź nas na Facebooku

Teraz można nas znaleźć również na FB: http://www.facebook.com/uwombudsman .

Zapraszamy do odwiedzania profilu Ombudsmana.

Zmiana siedziby Rzeczniczki akademickiej

Szanowni Państwo.

Informujemy, że biuro Rzeczniki akademickiej ds. studenckich i pracowniczych będzie mieściło się w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Dobrej 56/66 już od LISTOPADA biężącego roku!

 

Dyżur w dniu 5.12.2013 (czwartek) - zmiana godziny dyżuru

Szanowni Państwo.

Dyżur w dniu 5.12.2013 (czwartek) odbędzie się w godzinach 9:30 - 11:30 oraz 13:00-14:00.

Powołanie Rzecznika - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Szanowni Państwo.


Mamy przyjemność poinformować Państwa o tym, iż Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu powołał rzecznika akademickiego. Bardzo serdecznie witamy pana Bartłomieja Chludzińskiego w gronie Ombudsmanów!
Życzymy powodzenia w działaniu! I niezwykle cieszymy się na współpracę, która z pewnością okaże się owocna.
Tymczasem - życzymy wszystkiego dobrego i gratulujemy UMK wspaniałego rzecznika.