Student Engagement - Recognition and Inclusion Tools
W imieniu międzynarodowego konsorcjum projektowego "European STudent Engagement Project (European STEP)" Uniwersytet Warszawski zaprasza na konferencję Student Engagement - Recognition and Inclusion Tools, która odbędzie się 23 kwietnia br. w formie online.
Zapraszamy WSZYSTKICH STUDENTÓW Uniwersytetu Warszawskiego do wypełnienia ankiety na temat strategii radzenia sobie z nauką na Uniwersytecie Warszawskim. Celem badania jest opracowanie narzędzi wspierających studentów z trudnościami w uczeniu się (w szczególności z trudnościami w czytaniu). Wasz udział umożliwi wyjście naprzeciw potrzebom tej grupy studentów.
Wystartował drugi konkurs na Digital Ambasadorów NAWA
Szukamy osób, które studiują lub studiowały na Polskich uczelniach i które chcą nam wspierać przy promowaniu Polski online. Jeżeli jesteś studentem lub absolwentem polskiej uczelni i czujesz, że Twoje doświadczenia były wyjątkowe i chcesz się nimi podzielić ze światem, to jest okazja właśnie dla Ciebie! Włącz się w działania Pionu Komunikacji i promocji NAWA i zostań cyfrowym ambasadorem Polski! Na aplikacje czekamy do 12 kwietnia.
Komunikat o ograniczeniU pracy sekcji toku studiów
Z uwagi na zaostrzenie ograniczeń sanitarno-epidemiologicznych w okresie od 29 marca do 9 kwietnia sekcja toku studiów będzie pracować wyłącznie w trybie zdalnym.
Zarządzenie Kierownika jednostki dydaktycznej w sprawie zmiany zarządzenia nr 2 KJD z dnia 2 lutego 2021 r. w sprawie prowadzenia zajęć dydaktycznych w trybie innym niż zdalny na studiach pierwszego i drugiego stopnia w semestrze letnim roku akademickiego 2020/2021.
Zarządzenie Kierownika jednostki dydaktycznej w sprawie organizacji kształcenia na kierunku sztuki społeczne w okresie stanu epidemii ogłoszonego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła nabór w Programie stypendialnym dla studentów i naukowców POLONISTA (2021). Celem Programu jest upowszechnianie języka polskiego w świecie przez umożliwienie obcokrajowcom zainteresowanym językiem polskim i polską kulturą podjęcia studiów lub realizacji projektów badawczych w Polsce.
Zarządzenie Kierownika jednostki dydaktycznej w sprawie terminów wnoszenia opłat za usługi edukacyjne na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
W poniedziałek 15.02. ruszył nabór do programu Ambasadorzy Kariery UE. Zgłoszenia do programu (w postaci CV w wersji polskiej i angielskiej oraz listu motywacyjnego) przyjmujemy do 19 marca 2021 roku. Wybrani kandydaci zostaną zaproszeni przez Biuro Karier UW na rozmowy rekrutacyjne online. Finalnie zostanie wybrany jeden Ambasador Kariery UE na Uniwersytecie Warszawskim w roku akademickim 2021/2022.
Szanowni Państwo, Welcome Point otworzył dodatkową turę rekrutacji na ostatnie miejsca warsztatowe w projekcie ‘Make it visible! Promotion and communication project'. W warsztatach mogą wziąć udział wszyscy studenci i studentki zagraniczni, bez względu na rok czy tok studiów.
Zapraszamy WSZYSTKICH DOROSŁYCH OCHOTNIKÓW do wypełnienia ankiety niezbędnej do stworzenia narzędzia umożliwiającego ocenę trudności z czytaniem u osób dorosłych.
Konkurs „Przedsiębiorca Roku Uniwersytetu Warszawskiego" jest skierowany do pracowników, studentów i absolwentów UW zaangażowanych w prowadzenie własnej firmy. Czytaj więcej...
zarządzenie KJD nr 2
Zarządzenie Kierownika jednostki dydaktycznej w sprawie prowadzenia zajęć dydaktycznych w trybie innym niż zdalny na studiach pierwszego i drugiego stopnia w semestrze letnim roku akademickiego 2020/2021.
Zarządzenie Dziekana WP z dnia 29 stycznia 2021 r.
Zarządzenie Dziekana Wydziału Polonistyki z dnia 29 stycznia 2021 r. w sprawie określenia narzędzi informatycznych oraz formy prowadzenia zajęć na studiach podyplomowych w semestrze letnim r. ak. 2020/2021.
Welcome Point zaprasza studentki i studentów zagranicznych na warsztaty online ‘Mindfulness in academic and everyday life' w języku angielskim, które odbędą się 15 i 16 lutego, 11:00-14:30. W warsztatach mogą wziąć udział studenci czterech ostatnich semestrów studiów.
Decyzją Pana Prorektora ds. studentów i jakości kształcenia prof. ucz. dr hab. Sławomira Żółtka w terminie od 1 do 21 lutego 2021 r. będzie możliwość dokonywania przez studentów w USOSweb podpięć przedmiotów, realizowanych w semestrze letnim roku akademickiego 2020/2021. Dotyczy to wszystkich przedmiotów, których nie objął mechanizm wymuszania podpięć podczas rejestracji na te przedmioty, w tym lektoratów w sytuacji, gdy student kontynuuje zajęcia językowe rozpoczęte w semestrze zimowym.
Warsztaty dla studentów zagranicznych
Welcome Point razem z Uniwersyteckim Centrum Wolontariatu zaprasza zagranicznych studentów i studentki na cykl warsztatów dotyczących promocji i komunikacji w środowisku wielokulturowym. W zajęciach mogą wziąć udział studenci 4 ostatnich semestrów studiów.
Uprzejmie informujemy, że w semestrze letnim bieżącego roku akademickiego zostaje pilotażowo wdrożony projekt lektoratów przeznaczonych dla studentów studiów II-go stopnia. Są to zajęcia fakultatywne, 30-godzinne, na poziomie B2+ (3 pkt ECTS). Na realizację tych zajęć uprawnieni studenci otrzymali nową pulę żetonów typu LEK2. Rejestracja na zajęcia będzie otwarta w terminie: 08.02 – 18.02.2021.
konkurs na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce
Serdecznie zapraszamy do udziału w XI edycji konkursu INTERSTUDENT na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce.
Zajęcia z metodologii badań i statystyki dla językoznawców
Zajęcia przeznaczone będą dla językoznawców (przede wszystkim dla pracowników i doktorantów Wydziału Neofilologii, Wydziału Polonistyki i Wydziału Lingwistyki Stosowanej UW).
Zapraszamy do nawiązania współpracy z Uniwersytetem Otwartym UW. Rozpoczęliśmy przyjmowanie zgłoszeń kursów na III trymestr roku akademickiego 2020/2021 prowadzonych w formie zdalnej oraz – jeżeli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli – również na kursy stacjonarne oraz kursy prowadzone w formie hybrydowej.
Zgodnie z uchwałą nr 26 Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia z 28 sierpnia 2020 r. w tym semestrze ankiety oceny zajęć dydaktycznych UW będą realizowane we wszystkich jednostkach przy pomocy wspólnego systemu ankietującego zintegrowanego z systemem USOS.
Od 1 stycznia 2021 roku Uniwersytet Warszawski – jako uczelnia publiczna – zostanie objęty przepisami ustawy z 4 października 2018 roku o pracowniczych planach kapitałowych (PPK). PPK to dobrowolny program długoterminowego oszczędzania, tworzony i współfinansowany przez osoby zatrudnione (pracowników i zleceniobiorców, którzy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym), pracodawców i państwo. Prywatne i imienne rachunki PPK będą zasilane wpłatami osób zatrudnionych, podmiotu zatrudniającego oraz wpłatą powitalną i dopłatami rocznymi od państwa.
Przepełnieniu smutkiem i poczuciem wielkiej straty informujemy, że 27.12.2020 r. odeszła od nas Pani prof. dr hab. Ewa Siatkowska.
Wybitna językoznawczyni, była związana z warszawską slawistyką od 1951 roku (od 2002 roku na emeryturze). Była też niezrównaną wykładowczynią, która wychowała całe pokolenia polskich slawistów, a także wyjątkową koleżanką o niezapomnianym uśmiechu, towarzyszącym Pani profesor bezustannie. Ogromnie będzie nam brakowało jej życzliwości i mądrości. Rodzinie i najbliższym Pani profesor składamy szczere wyrazy współczucia.
Dyrekcja i pracownicy Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej Uniwersytetu Warszawskiego
Wybory do Rady Naukowej Dyscypliny Językoznawstwo
Najistotniejsze informacje dotyczące wyborów do Rady Naukowej Dyscypliny Językoznawstwo (RNDJ).
Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą pracę doktorską
„Konkurs im. Prof. Edwarda Kasperskiego na najlepszą pracę magisterską lub doktorską o charakterze komparatystycznym" został rozstrzygnięty. W tegorocznej – III edycji konkursu ocenie poddawane były rozprawy doktorskie.
Kierownik projektu badawczego „Teoria wariancji językowej w świetle realizacji cech osoby, liczby i rodzaju podmiotu w gramatyce polskiej, kaszubskiej i śląskiej", nr umowy DEC-2018/31/D/HS2/00130, realizowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu Sonata 14, ogłasza konkurs na dwa stanowiska stypendysty/studenta na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego (z możliwością pracy zdalnej). Wymagana jest znajomość języka kaszubskiego lub dialektu śląskiego.
Szanowni Państwo, nie możemy w tym roku spotkać się osobiście na wydziałowych wigiliach, przygotowaliśmy jednak film z życzeniami od władz dziekańskich, dyrekcji instytutów i innych osób ważnych w życiu pracowników i studentów.
Wielojęzyczna kolęda od ISZiP
Ankieta dla logopedów
Jesteśmy logopedami i pracownikami Zakładu Logopedii i Emisji Głosu w Instytucie Polonistyki Stosowanej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Nasze zainteresowania koncentrują się wokół problematyki wielojęzyczności i praktycznych zagadnień związanych z diagnozą oraz terapią logopedyczną dzieci dwujęzycznych.
Jakie życzenia świąteczne mógłby złożyć nam dziś Adam Mickiewicz? Jaką bożonarodzeniową radą uraczyłby nas Mikołaj Rej? Co skreśliliby na kartach świątecznych Eliza Orzeszkowa lub Czesław Miłosz?
Welcome Point zaprasza studentki i studentów zagranicznych na spotkanie online z zakresu planowania kariery. Spotkanie zostanie przeprowadzone w języku angielskim.
Egzaminy certyfikacyjne z języków obcych 2020/2021
W roku akademickim 2020/2021 egzaminy certyfikacyjne z języków obcych przeprowadzane na Uniwersytecie Warszawskim będą miały formę zdalną, zarówno w części pisemnej jak i w części ustnej. Będą sprawdzały te same umiejętności, które były sprawdzane w formie stacjonarnej: słuchanie, czytanie, pisanie, mówienie oraz znajomość środków gramatyczno-leksykalnych.
ZARZĄDZENIE NR 7 Dziekana Wydziału Polonistyki UW z dnia 18 listopada 2020r. w sprawie zmiany nazwy Katedry Językoznawstwa Ogólnego, Wschodnioazjatyckiego Porównawczego i Bałtystyki na Katedra Językoznawstwa Ogólnego, Migowego i Bałtystyki.
Zmiana terminów rejestracji na przedmioty ogólnouniwersyteckie
Na prośbę Władz Jednostek Dydaktycznych Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia prof. ucz. dr hab. Sławomir Żółtek podjął decyzję o zmianie terminów rejestracji na przedmioty ogólnouniwersyteckie.
Zostały ostatnie wolne miejsca na szkolenia w listopadzie – między innymi „Projektowanie i prowadzenie zajęć metodą warsztatową - szkolenie trenerskie (I)" oraz „Design thinking jako zespół technik i narzędzi stosowanych w dydaktyce…". Ponadto zapraszamy do udziału w szkoleniach z narzędzi informatycznych (Google Meet, Google Classroom, ZOOM, interaktywne prezentacje).
Welcome Point zaprasza studentki i studentów zagranicznych na spotkanie online z zakresu zarządzania emocjami. Spotkanie zostanie przeprowadzone w języku angielskim.
Przypominamy Studentom o obowiązku zgłaszania do Kierownika Jednostki Dydaktycznej informacji o zakażeniu koronawirusem i/lub skierowaniu na kwarantannę. Prosimy też o wiadomość od studentów, którzy są w samoizolacji. Jesteśmy zobligowani do regularnego przekazywania raportów do władz UW – prośba nie jest więc jednorazowa. Informację należy zgłaszać przez formularz: https://forms.gle/7e7nKP1dMuE2pYBy8
Spotkanie z Prorektorem ds. studentów i jakości kształcenia
Już 17 listopada o godz. 11:00 zapraszamy na Spotkanie online z Prorektorem ds. studentów i jakości kształcenia prof. Sławomirem Żółtkiem. Transmisja będzie dostępna na profilu Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas spotkania prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UW odpowie na Wasze pytania i wątpliwości dotyczące studiowania czy organizacji kształcenia na UW w czasie pandemii.
Z radością i dumą zawiadamiamy, że spośród przyznanych właśnie prestiżowych nagród „Literatury na świecie" za rok 2019 aż dwie trafiły do pracowników naszego Wydziału!
Trwa nabór wniosków w ramach konkursu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje" ogłoszonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ramach konkursu przewidziane jest wsparcie dla kół naukowych.
Legalizacja pobytu – spotkania dla studentów zagranicznych
Jeśli trapią Was wątpliwości: „czy i jak mogę zalegalizować swój pobyt w Polsce, jak to zrobić w czasie pandemii?", to przygotowane przez zespół Welcome Point spotkania informacyjne pozwolą Wam je rozwiać. Wiemy, że zwłaszcza na początku zasady i proces legalizacji pobytu w Polsce mogą wydawać się trudne i skomplikowane. Dlatego wraz ze Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej przygotowaliśmy spotkania online, które pomogą Wam lepiej się do nich przygotować.
Zachęcamy do zapoznania się z informacją na temat otwartych konkursów w ramach „Inicjatywy doskonałości" na UW. Obecnie można aplikować o minigranty, mikrogranty i open access.
Fundacja Nowoczesna Polska zachęca studentów i wykładowców do korzystania z zasobów cyfrowych dostępnych za darmo w bibliotece internetowej Wolne Lektury.
Centrum Współpracy i Dialogu UW serdecznie zaprasza Pracowników oraz Studentów do wspólnego celebrowania wielkiego święta nauki: Tygodnia Noblowskiego.
Od dnia 1 października do dnia 25 października 2020 r. rektorzy uczelni mogą składać wnioski o przyznanie stypendium dla studentów wykazujących się znaczącymi osiągnięciami naukowymi lub artystycznymi związanymi ze studiami, lub znaczącymi osiągnięciami sportowymi, wyłącznie za pośrednictwem Zintegrowanego Systemu Usług dla Nauki Obsługa Strumieni Finansowania (system OSF).
U progu nowego roku akademickiego zwracam się do całej społeczności Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego w imieniu władz dziekańskich Wydziału.
koordynatorzy ds. zajęć, egzaminów i zaliczeń w trybie zdalnym
W celu właściwej organizacji egzaminów i zaliczeń w trybie zdalnym z wykorzystaniem ogólnouniwersyteckiej platformy e-learningowej „Kampus", Kierownik Jednostki Dydaktycznej Wydziału Polonistyki UW, dr Łukasz Książyk, powołał koordynatorów ds. zajęć, egzaminów i zaliczeń w trybie zdalnym.
W tym roku już po raz 16. warszawscy studenci i uczniowie mogą się ubiegać o Stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Program stypendialny jest skierowany do studentów oraz uczniów uczących się w Warszawie.
Welcome Point ma zaszczyt zaprosić Cię do udziału w serii spotkań inaugurujących rok akademicki 2020/2020 – Online Welcome Week, które odbędą się w dniach od 6 do 9 października br. Czytaj więcej...
Wolne miejsca w rekrutacji na studia II stopnia
Informujemy, że jest jeszcze kilka wolnych miejsc w rekrutacji na studia II stopnia na kierunkach:
filologia polska (studia stacjonarne i niestacjonarne)
filologia bałtycka
filologia polskiego języka migowego
filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie
slawistyka
kulturoznawstwo - wiedza o kulturze
logopedia ogólna i kliniczna
Rejestracja w IRK będzie trwała do 1 października. Zapraszamy!
Legitymacje studenckie
Informujemy, że 28 września 2020 r. (w dniu, w którym będzie się odbywało spotkanie z Prodziekanem ds. studenckich oraz samorządem studenckim) będą również wydawane legitymacje studenckie oraz będzie miało miejsce podpisywanie ślubowania przez studentów kierunku Filologia polska. Czytaj więcej...
Komunikat w sprawie formy prowadzenia zajęć zdalnych i narzędzi informatycznych
Komunikat Kierownika Jednostki Dydaktycznej Wydziału Polonistyki w sprawie formy prowadzenia zajęć zdalnych i narzędzi informatycznych. Czytaj więcej...
Dzień adaptacyjny dla studentów I roku filologii polskiej
Uprzejmie informujemy, że 18 września na stronie Wydziału Polonistyki ukazał się komunikat kierownika jednostki dydaktycznej, prodziekana ds. studenckich dr. Łukasza Książyka, w sprawie organizacji zajęć w semestrze zimowym. Wszystkie zajęcia na kierunku filologia polska rozpoczną się w trybie zdalnym. Stacjonarnie odbędzie się jednak dzień adaptacyjny. Chcielibyśmy wszystkich Państwa, którzy chcą i mogą uczestniczyć w spotkaniu, zaprosić 28 września 2020 r. do sali im. Adama Mickiewicza w Audytorium Maximum. Czytaj więcej...
Wydział Polonistyki na Festiwalu Nauki
Zachęcamy do udziału w wykładach i warsztatach organizowanych przez Wydział Polonistyki w ramach 24. Festiwalu Nauki. Czytaj więcej...
wytyczne w sprawie funkcjonowania Wydziału Polonistyki w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021.
WytyczneDziekana Wydziału Polonistyki w sprawie funkcjonowania Wydziału Polonistyki w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021. Czytaj więcej...
komunikat w sprawie organizacji kształcenia na studiach podyplomowych2020/2021
Komunikat Dziekana Wydziału Polonistyki w sprawie organizacji kształcenia na studiach podyplomowych. Czytaj więcej...
Obserwatorium Językowe UW
Polecamy Państwa uwadze Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego (www.nowewyrazy.uw.edu.pl oraz facebook). Tworzy je zespół czworga językoznawców z Instytutu Języka Polskiego UW: prof. Katarzyna Kłosińska, dr Agata Hącia, dr Barbara Pędzich i dr Jarosław Łachnik. Zadaniem Obserwatorium jest gromadzenie, analizowanie i opisywanie najnowszej polskiej leksyki; efektem pracy zespołu jest słownik neologizmów umieszczony na stronie internetowej, sukcesywnie uzupełniany. Bazę jednostek leksykalnych współtworzą internauci – każdy może dodawać hasła, które po opracowaniu przez badaczy staną się częścią słownika. Zachęcamy do obserwowania, wspierania i współtworzenia słownika.
Zapisy na WF
24 września rozpoczyna się rejestracja na zajęcia WF. Więcej informacji; harmonogram: tutaj.
Welcome Point organizuje kolejne warsztaty online dla zagranicznych studentów i studentek. Głównym celem spotkania jest zapoznanie studentów ze strukturą Uniwersytetu oraz elementami komunikacji interkulturowej. Ponadto będzie to dla studentów wspaniała okazja do integracji i poznania rówieśników.
Specjalnie dla studentów pierwszego roku w jednym miejscu zebrano wszystkie ważne informacje o uczelni. Jak zapisać się na zajęcia? Kiedy można wyjechać na wymianę zagraniczną? Czym jest USOS, punkty ECTS, oguny i lektoraty? Na jakie wsparcie można liczyć?
Sekcja Toku Studiów pełni swoje dyżury od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 13.00 w pok. 313 i 314 (III piętro) w budynku przy ul. Oboźnej 8. (tel: 22 55-20-659, 22 55-20-680).
Taktylność i kinetyczność - konferencja
Zakład Komparatystyki oraz Pracownia Badań Instersemiotycznych i Intermedialnych Instytutu Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego mają zaszczyt zaprosić Państwa do uczestnictwa w drugim spotkaniu konferencyjnym w cyklu Poszerzanie poetyki, zatytułowanym Taktylność i kinetyczność, odbywającym się 14–15 września 2020.
Organizacja kształcenia w semestrze zimowym 2020/2021
Zgodnie z zarządzeniem Rektora w sprawie organizacji kształcenia w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021, zajęcia odbywać się będą zdalnie z ewentualnymi wyjątkami, które kierownicy jednostek dydaktycznych muszą ogłosić do 21 września. Szczegóły dotyczące organizacji kształcenia na Wydziale Polonistyki zostaną ogłoszone po 10 września, na który to dzień zostało zaplanowane spotkanie prorektora ds. studenckich i jakości kształcenia z kierownikami jednostek dydaktycznych.
Kontakt z komisją Rekrutacyjną
Do czasu przyjmowania dokumentów od kandydatów na studia II stopnia z Komisją Rekrutacyjną Wydziału Polonistyki skontaktować się można wyłącznie przez system IRK lub drogą mailową (rekrut.polon@uw.edu.pl).
Praca dla nauczycieli
Miasto Stołeczne Warszawa poszukuje nauczycieli języka polskiego oraz innych przedmiotów w roku szkolnym 2020/2021.
Welcome Point organizuje spotkania powitalne dla wszystkich studentów zagranicznych, którzy w roku akademickim 2020/2021 rozpoczną studia na Uniwersytecie Warszawskim.
Pracownicy i doktoranci UW mogą skorzystać z bezpłatnych badań na obecność przeciwciał przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Testy można wykonać od 29 czerwca do 28 sierpnia. Szczegóły: https://www.uw.edu.pl/bezplatne-testy-na-koronawirusa.
Ranking Perspektyw 2020
Z radością informujemy, że w tegorocznym rankingu Perspektyw w kategoriach filologia polska oraz kulturoznawstwo najwyższą pozycję osiągnęły kierunki prowadzone na Uniwersytecie Warszawskim. W rankingu uczelni akademickich Uniwersytet Warszawski zajął drugie miejsce.
Welcome Point zaprasza studentów zagranicznych na kolejne szkolenie, tym razem z zakresu planowania kariery. Mamy nadzieję, że pomoże to naszym studentom i studentkom w poradzeniu sobie na rynku pracy w tym niełatwym czasie.
Informujemy, że II posiedzenie Kolegium Elektorów Wydziału Polonistyki wskazało jako kandydata na dziekana prof. dra hab. Zbigniewa Grenia. Profesorowie i Doktorzy habilitowani zatrudnieni na stanowisku profesora (na naszym Wydziale) wybrali członka Senatu UW prof. dr hab. Wojciecha Dudzika. Szczegółowe informacje na temat wyborów znajdują się w zakładce Wydziałowej Komisji Wyborczej.
„Stypendia pomostowe" to jeden z największych pozarządowych programów stypendialnych w Polsce. Jego celem jest wsparcie zdolnej i ambitnej młodzieży pochodzącej z rodzin byłych pracowników Państwowych Przedsiębiorstw Gospodarki Rolnej w podjęciu decyzji o kontynuowaniu nauki na dziennych studiach magisterskich realizowanych w trybie jednolitym lub dwustopniowym w polskich państwowych uczelniach akademickich.
Zdając sobie sprawę z trudności, z jakimi zmagają się w czasie pandemii studenci zagraniczni, Welcome Point przygotował dla nich warsztaty online z zarządzania emocjami.
Dear Students! University of Warsaw in your perspective - online workshop for international students Welcome Point and The Volunteer Centre of The University of Warsaw announce recruitment for new workshops!
Od dnia 15 czerwca 2020 r. Sekcja Toku Studiów będzie pełniła swoje dyżury od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 13.00 w pok. 313 i 314 (III piętro) w budynku przy ul. Oboźnej 8. (tel: 22 55-20-659, 22 55-20-680)
Od dnia 15 czerwca 2020 r. Prodziekan ds. studenckich dr Łukasz Książyk będzie pełnił swój dyżur w środy w godz. 10.00 - 11.00 w pok. 116 w budynku przy ul. Oboźnej 8.
Komunikat Kierownika Jednostki Dydaktycznej w sprawie limitów w grupach zajęciowych
Zarządzenie Rektora UW w sprawie składania pracy dyplomowej i przeprowadzania egzaminu dyplomowego w trybie zdalnym
Załączniki do zarządzenia nr 120 Rektora UW. Protokół z egzaminu dyplomowego w APD. Składanie pracy dyplomowej w APD - instrukcja dla kierującego pracą i recenzentów. Składanie pracy dyplomowej w APD - instrukcja dla studentów. Strona tytułowa pracy dyplomowej.
Biblioteka im. Jana Baudouina de Courtenay zamknięta w wakacje
W związku z remontem w gmachu Wydziału Polonistyki od 15 czerwca do 30 września 2020 r. Biblioteka im. Jana Baudouina de Courtenay będzie zamknięta. Bieżące informacje dotyczące pracy biblioteki będą umieszczane na naszej stronie bijp.uw.edu.pl.
BIBLIOTEKA im. W.BOROWEGO ZAMKNIĘTA W WAKACJE
Informujemy, że ostatnim dniem pracy Biblioteki im. Wacława Borowego jest poniedziałek, 8 czerwca 2020 (w godz. 10.00-14.00). Potem – w związku z remontem w gmachu Wydziału Polonistyki – biblioteka będzie zamknięta do 30 września 2020. Bieżące informacje dotyczące działalności biblioteki będą umieszczane na stronie domowej (bilp.uw.edu.pl), w zakładce Aktualności oraz na profilu biblioteki na Facebooku. Zachęcamy do regularnego śledzenia!
ważności legitymacji studenckich i służbowych
Legitymacje studenckie, legitymacje doktoranckie i legitymacje służbowe nauczycieli akademickich, które były ważne 26 marca 2020 roku, tj. w dniu wejścia w życie rozporządzenia MNiSW wprowadzającego ograniczenia w funkcjonowaniu uczelni w związku z trwającą pandemią, lub utraciły ważność nie wcześniej niż trzydzieści dni przed tą datą, na podstawie art. 51b ust. 4 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. 2018 poz. 1668 z późn. zm.) zachowują ważność przez cały okres ograniczenia działania uczelni oraz przez 60 dni po zakończeniu tego okresu. Legitymacje zachowują więc ważność do 29 listopada 2020 roku.
Instrukcja na egzaminy i zaliczenia pisemne
Około 3 dni przed egzaminem student powinien zalogować się kontem CAS.
Kursy doszkalające przed egzaminami z języków obcych
Informujemy, że na kontach studentów III, IV i V roku, którzy podczas toku studiów uczestniczyli w zajęciach językowych, oferowanych w ramach Uniwersyteckiego Systemu Nauczania Języków Obcych, został zdefiniowany nowy typ żetonów KURS-prep-2019L. Nowe żetony można wykorzystać przy rejestracji na bezpłatne kursy doskonalące, przygotowujące do egzaminów na poziomie B2 w letniej sesji egzaminacyjnej.
Informacje wyborcze Wydziałowej Komisji Wyborczej
WKW podaje terminy najbliższych zebrań wyborczych. Część z nich odbędzie się w formie zdalnej.
Wytyczne Dziekana w sprawie zagrożenia zakażeniami wirusem SARS-CoV-2
Wytyczne Dziekana Wydziału Polonistyki z dnia 22.05.2020 r. w związku z Zarządzeniem Rektora Uniwersytetu Warszawskiego nr 105 z dnia 21 maja 2020 r. w sprawie zagrożenia zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.
Komunikat Kierownika Jednostki Dydaktycznej w sprawie organizacji zajęć, egzaminów i egzaminów dyplomowych
W związku z ZARZĄDZENIEM NR 105 REKTORA UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO z dnia 21 maja 2020 r. w sprawie zagrożenia zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 uprzejmie informuję, że na Wydziale Polonistyki wszystkie zajęcia dydaktyczne, zaliczenia, egzaminy, egzaminy dyplomowe oraz dyżury dydaktyczne do końca roku akademickiego będą odbywały się w trybie zdalnym.
Zarządzenie Rektora w sprawie organizacji zajęć, egzaminów i egzaminów dyplomowych
21 maja rektor UW wydał nowe zarządzenie w sprawie zasad studiowania i pracy na Uniwersytecie Warszawskim. Zgodnie z jego zapisami zajęcia dla studentów, doktorantów i słuchaczy nadal będą prowadzone w formie zdalnej, z wyjątkiem tych, których realizacja wymaga fizycznej obecności na uczelni. Możliwa jest praca zdalna, w systemie dyżurów lub wprowadzenie ruchomego czasu pracy. Dokument zmienia niektóre wcześniejsze uczelniane akty wprowadzone w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.
Komisja Rekrutacyjna Wydziału Polonistyki uprzejmie informuje, że – zgodnie z uchwalonym 20 maja br. przez Senat UW nowym harmonogramem rekrutacji – rekrutacja na studia II stopnia organizowane na Wydziale Polonistyki odbędzie się w terminie sierpniowo-wrześniowym.
Harmonogram letniej sesji egzaminacyjnej 2019/2020 – komunikat KJD
Na podstawie § 22 ust. 9 Regulaminu Studiów na Uniwersytecie Warszawskim oraz § 4 ust. 3 Zarządzenia nr 84 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 4 maja 2020 r. w sprawie zasad przeprowadzania egzaminów i zaliczeń w trybie zdalnym, po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Samorządu Studentów Wydziału Polonistyki ogłaszam harmonogram egzaminacyjnej sesji letniej w roku akademickim 2019/2020 na kierunkach studiów organizowanych na Wydziale Polonistyki. Harmonogram obejmuje szczegółowy terminarz egzaminów w sesji czerwcowo-lipcowej wraz z informacją o ich formie oraz narzędziach informatycznych wykorzystywanych do ich przeprowadzenia.
Od 18 do 29 maja 2020 r. wypożyczalnia będzie czynna w poniedziałki, środy i piątki w godz. 10.30-13.30. Czytelnia jest zamknięta do odwołania.
Szkolenia dla nauczycieli akademickich
Sekcja ds. rozwoju kompetencji pracowników działająca w ramach Biura Spraw Pracowniczych zaprasza na platformę http://szkolenia-rozwoj.uw.edu.pl/, gdzie w kategorii „Szkolenia dla nauczycieli akademickich" znajdą Państwo m.in. szkolenia z narzędzi elektronicznych potrzebnych przy prowadzeniu dydaktyki w formie zdalnej, a także szkolenia z kompetencji miękkich.
Film Wydziału Polonistyki na Long Story Short Film Festival
Film „Puzzle Doc" w reżyserii Mariusza Korycińskiego z udziałem m.in. Katarzyny Bondy i Borysa Lankosza, wyprodukowany przez Wydział Polonistyki UW, został zakwalifikowany do jednego z pierwszych w Polsce festiwali online, organizowanego przez Dolnośląskie Centrum Filmowe we Wrocławiu.
Koordynatorzy ds. egzaminów i zaliczeń w trybie zdalnym
Na podstawie § 6 ust. 4 Zarządzenia nr 84 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 4 maja 2020 r. w sprawie zasad przeprowadzania egzaminów i zaliczeń w trybie zdalnym powołuję koordynatorów ds. egzaminów i zaliczeń w trybie zdalnym na kierunkach studiów organizowanych na Wydziale Polonistyki.
W związku z POSTANOWIENIEM NR 10 REKTORA UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO z dnia 5 maja 2020 r. w sprawie zmiany POSTANOWIENIA NR 2 REKTORA UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO z dnia 25 STYCZNIA 2019 r. w sprawie określenia organizacji roku akademickiego 2019/2020 na Uniwersytecie Warszawskim, informuję, że egzaminacyjna sesja letnia na kierunkach studiów: filologia bałtycka, filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie, filologia polska, filologia polskiego języka migowego, kulturoznawstwo – wiedza o kulturze, logopedia ogólna i kliniczna, slawistyka, sztuki społeczne odbędzie się w bloku I, czyli w terminie od 15 czerwca 2020 r. do 5 lipca 2020 r.
Kierownik Jednostki Dydaktycznej Wydziału Polonistyki dr Łukasz Książyk
ZARZĄDZENIE NR 84 REKTORA UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO
Zarządzenie Rektora UW z dnia 4 maja 2020 r.w sprawie zasad przeprowadzania egzaminów i zaliczeń w trybie zdalnym.
Drogi Maturzysto! Dzień zaczynasz od „Kordiana", a kończysz na Tokarczuk? Pandemia wcale tak bardzo Ci nie przeszkadza, bo wreszcie możesz przeczytać wszystkie zaległe książki spoza listy maturalnej? A może wyłapujesz błędy w wypowiedziach przyjaciół, zanim ci w ogóle otworzą usta, a zamiast analizować bezlitosne statystyki COVID-19 zastanawiasz się, ile głosek jest w nazwisku „Brzęczyszczykiewicz"? Jeśli tak, to bez wahania w tegorocznej rekrutacji rejestruj się na filologię polską na UW! Spytaj nas, dlaczego warto, a udzielimy Ci na to pytanie co najmniej 77 odpowiedzi! 25.04.2020 (w godz. 12:00-13:00) zapraszamy na wirtualne spotkanie z przedstawicielami filologii polskiej.
Informujemy o nowych godzinach dyżurów pracowników Dziekanatu: dr Łukasz Książyk – środy w godz. 10.00 -11.00 w Toku Studiów, pok. 12 (od 20 maja) Halina Smulska – poniedziałek w godz. 10.00-13.00 Milena Falkowska – wtorek w godz. 10.00-13.00 Katarzyna Kucharska – środa w godz. 10.00-13.00 Marta Jaworek – czwartek w godz. 10.00-13.00 Małgorzata Pakulska – piątek w godz. 10.00-13.00 Anna Pokrzywniak – piątek w godz. 10.00-13.00 Monika Telinga – wtorek w godz. 10.00-13.00 Aneta Piasek – poniedziałek w godz. 10.00-13.00
Dyżury Sekcji Finansowej:
wtorki w godz. 10.00-13.00 środy w godz. 10.00-13.00 piątki w godz. 10.00-13.00
Dzień Otwarty UW
Już 25 kwietnia o godz. 10:00 zapraszamy na Dzień Otwarty UW Online! Podczas transmisji na fanpage'u Uniwersytetu Warszawskiego będzie można lepiej poznać uczelnię i dowiedzieć się więcej o studiach i rekrutacji na UW.
W związku z ZARZĄDZENIEM NR 69 REKTORA UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO z dnia 7 kwietnia 2020 r. w sprawie zmiany ZARZĄDZENIA NR 50 REKTORA UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO z dnia 10 marca 2020 r. w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 wśród społeczności Uniwersytetu Warszawskiego i przedłużeniem pracy zdalnej na UW do dnia 15 maja br., zwracam się z uprzejmą prośbą, żeby wszystkie organizowane na Wydziale Polonistyki ćwiczenia, wykłady, konwersatoria, warsztaty i seminaria obligatoryjnie przeszły na tryb zdalny, aby studenci mogli uzyskać zakładane efekty uczenia się przypisane do poszczególnych przedmiotów. W razie konieczności dopuszcza się możliwość zmodyfikowania programu zajęć. Zmiana taka powinna zostać uzgodniona ze studentami. Seminaria licencjackie i seminaria magisterskie na drugim roku studiów mogą odbywać się w trybie konsultacji prac dyplomowych.
Przedłużenie ograniczeń w funkcjonowaniu Uniwersytetu Warszawskiego
W związku z utrzymującym się zagrożeniem koronawirusem konieczne jest przedłużenie obowiązywania przepisów dotyczących pracy zdalnej, prowadzenia zajęć w formie on-line oraz innych ograniczeń w funkcjonowaniu Uniwersytetu Warszawskiego. Termin pracy zdalnej oraz zajęć on-line wydłużony jest do 15 maja 2020 r. Odwołanie podróży wydłużone jest do 30 czerwca 2020 r. Odwołanie konferencji, sympozjów, wykładów otwartych i imprez na terenie UW wydłużone jest do 31 sierpnia 2020 r.
ZARZĄDZENIE NR 60 REKTORA UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO
Zarządzenie Rektora UW z dnia 26 marca 2020 r. w sprawie zmiany zarządzenia nr 57 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 17 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia obowiązku pracy na terenie uczelni w związku z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19
Zgodnie z ZARZĄDZENIEM NR 50 REKTORA UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO z dnia 10 marca 2020 r. w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 wśród społeczności Uniwersytetu Warszawskiego, ogłaszam listę zajęć zdalnych organizowanych na Wydziale Polonistyki UW od 16 lub 23 marca br.
Komunikat w sprawie stypendiów dla studentów i doktorantów
Prof. Jolanta Choińska-Mika, prorektor UW ds. studentów i jakości kształcenia wydała 18 marca komunikat dotyczący składania wniosków o stypendia i terminów wypłat w stanie zagrożenia epidemicznego. W komunikacie zostały zawarte informacje dotyczące stypendiów socjalnych, dla osób niepełnosprawnych oraz zapomogi dla studentów i doktorantów oraz stypendiów Erasmus.
w związku z czasowym ograniczeniem obowiązku pracy na terenie Uczelni na mocy Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 16 marca 2020 r. i Zarządzenia nr 57 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 17 marca 2020 r.
Na mocy wymienionych powyżej aktów prawnych wprowadza się z dniem 18 marca br. następujące szczegółowe zasady organizacji pracy na Wydziale Polonistyki:
Pracownicy wszystkich jednostek organizacyjnych Wydziału pracują w trybie zdalnym;
W sytuacjach koniecznych dyżur upoważnionego do podpisywania dokumentów finansowych przedstawiciela władz dziekańskich i pełnomocnika kwestora ustala się na każdy wtorek i piątek, w godzinach od 11.00 do 13.00; warunkiem jego zorganizowania jest zgłoszenie najpóźniej do godz. 12.00 w przeddzień dyżuru przez władze jednostki (instytutu, katedry, centrum) takiej potrzeby oraz faktu skompletowania dokumentacji finansowej gotowej do podpisu i realizacji; wymóg ten podyktowany jest koniecznością wcześniejszej koordynacji działań władz jednostek z administratorami budynków jednostek wydziałowych i władz dziekańskich z administratorem budynku przy ul. Oboźnej 8;
Na stronie internetowej Wydziału umieszcza się dane kontaktowe zespołu dziekańskiego i przedstawicieli administracji wydziałowej; na stronach internetowych jednostek analogicznie, dane kontaktowe dyrekcji i pracownika sekretariatu.
Dziekan Wydziału Polonistyki Prof. dr hab. Zbigniew Greń
Dane kontaktowe zespołu dziekańskiego i przedstawicieli administracji wydziałowej
Pełnomocnik dziekana ds. finansowych i inwestycyjnych, dr Jerzy Molas jerzy.molas@uw.edu.pl
Kierownik stacjonarnych studiów na kierunku filologia polska, dr Monika Kresa monika.kresa@uw.edu.pl
Kierownik niestacjonarnych studiów na kierunku filologia polska dr hab. Magdalena Trysińska m.trysinska@uw.edu.pl
Opiekun praktyk na kierunkach filologia polska, logopedia ogólna i kliniczna, logopedia szkolna i dydaktyka polonistyczna, mgr Ewa Kozłowska e.kozlowska@uw.edu.pl
Pełnomocnik dziekana ds. organizowania egzaminów z języka polskiego jako obcego na wszystkich poziomach biegłości językowej, dr Piotr Kajak p.kajak@uw.edu.pl
Zarządzenie Rektora UW i rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Dziś wydane zostało zarządzenie w sprawie czasowego ograniczenia obowiązku pracy na terenie uczelni wprowadzający, w ślad za rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zasadę „wszyscy praca zdalna, chyba że zarządzono inaczej". Wprowadzone zasady będą obowiązywały do 27 marca, ale mogą być przedłużone w zależności od sytuacji.
Komunikat rektora dotyczący funkcjonowania uczelni od 16 marca
W nawiązaniu do wprowadzonego 13 marca 2020 r. stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce rektor Uniwersytetu Warszawskiego wydał komunikat dotyczący zasad funkcjonowania uczelni od 16 marca 2020 r. Reguluje on m.in kwestie pracy administracji, w tym Kwestury UW, obiegu dokumentów oraz funkcjonowania budynków uniwersyteckich.
W związku z zamknięciem budynków Wydziału Polonistyki wszystkie dyżury pracowników naukowo-dydaktycznych i dydaktycznych przechodzą w system zdalny. Należy kontaktować się z nimi drogą mailową.
Sekcja Toku Studiów
W związku z dużym ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa Sekcja Toku Studiów dla kierunków filologia polska, filologia bałtycka, filologia polskiego języka migowego, logopedia ogólna i kliniczna oraz Sekcja Studiów Doktoranckich od poniedziałku 16 marca 2020 r. do odwołania będą zamknięte. W pilnych sprawach prosimy o kontakt zdalny na adresy mailowe pracowników sekcji: Joanna Bińkowska: j.a.binkowska@uw.edu.pl (III r., II r. II st.); Jolanta Przygocka: j.d.przygocka@uw.edu.pl (II r. oraz FPJM); Monika Wesołowska: monika.wesolowska@uw.edu.pl (I r., I r. II st.); Małgorzata Górzna: m.gorzna@uw.edu.pl (studia zaoczne); Konrad Kośla: konrad.kosla@uw.edu.pl (filologia bałtycka); Anna Pokrzywniak: a.pokrzywniak@uw.edu.pl (studia doktoranckie).
ZARZĄDZENIE NR 3 dziekana wydziału polonistyki z dnia 12 marca 2020 r.
w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 wśród społeczności Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Szanowni Państwo, w związku z Zarządzeniem nr 3 z dnia 12 marca 2020 r. wyjaśniam, że zapis w par. 1., dopuszczający system pracy zdalnej dla administracji pozwala, w uzgodnieniu z bezpośrednim przełożonym, na zdalny tryb wykonywania obowiązków służbowych i dyżury za pośrednictwem środków elektronicznych. W wypadkach spraw wymagających kontaktu w siedzibie jednostki konieczne jest wcześniejsze umówienie się z administracją lub dziekanatem. Budynki administrowane przez jednostki Wydziału pozostają zamknięte do odwołania. Dziekan Wydziału Polonistyki: Zbigniew Greń
Posiedzenie Rady Wydziału w dniu 17 marca 2020 r, jest odwołane.
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
Biblioteka jest nieczynna w dniach 11 marca – 14 kwietnia 2020 r. na podstawie Zarządzenia Rektora UW z 10 marca 2020 r. w sprawie zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 wśród społeczności Uniwersytetu Warszawskiego.
Zarządzenie Dziekana Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego
Zarządzenie z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 wśród społeczności Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego
Posiedzenie Rady Dydaktycznej Wydziału Polonistyki zaplanowane na 12 marca 2020 r. zostało odwołane w związku z zarządzeniem rektora dotyczącym przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Komunikat Rektora w sprawie poniesionych kosztów związanych z udziałem w wydarzeniach organizowanych poza UW
W związku z Zarządzeniem nr 50 Rektora UW z 10 marca 2020 r. w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa wśród społeczności UW wprowadza się zasady postępowania w sprawie poniesionych kosztów udziału pracowników, doktorantów, studentów i słuchaczy w wydarzeniach organizowanych poza Uniwersytetem Warszawskim.
Zgodnie z Zarządzeniem Rektora UW prof. Marcina Pałysa w sprawie zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 wśród społeczności Uniwersytetu Warszawskiego:
Wykłady i zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim dla studentów, doktorantów i słuchaczy (z wyjątkiem tych prowadzonych zdalnie) ZOSTAJĄ ODWOŁANE do 14 kwietnia.
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie BĘDZIE NIECZYNNA dla czytelników do 14 kwietnia.
Wszystkie wydarzenia o charakterze otwartym, w tym wykłady, konferencje, sympozja imprezy ZOSTAJĄ ODWOŁANE do 30 kwietnia.
Zagraniczne wyjazdy służbowe pracowników oraz wyjazdy na konferencje naukowe (także krajowe) ZOSTAJĄ ZAWIESZONE do 30 kwietnia.
Stanowisko MNiSW w sprawie wyjazdów polskich studentów oraz naukowców
W związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19 (zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem SARS-CoV-2) we Włoszech, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego monitoruje wyjazdy polskich studentów oraz naukowców do Włoch i przyjazdy włoskich studentów oraz naukowców do Polski (w ramach wymiany międzyrządowej oraz porozumień międzyuczelnianych).
Decyzją Pani Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia dr hab. Jolanty Choińskiej-Mika, prof. UW, w terminie od 3 do 19 lutego 2020 r. będzie możliwość podpinania przez studentów w USOSweb przedmiotów realizowanych w semestrze letnim roku akademickiego 2019/2020. Dotyczyć to będzie wszystkich przedmiotów, których nie objął mechanizm wymuszania podpięć podczas rejestracji na te przedmioty, w tym m.in. lektoratów w sytuacji, gdy student kontynuuje zajęcia językowe rozpoczęte w semestrze zimowym.
WYJAZDY NA STUDIA KWALIFIKACJE WYDZIAŁU POLONISTYKI
składanie dokumentów: do 7.02.2020 USOSweb / dziekanat, pok. 120 rozmowy: 17.02.2020 – 21.02.2020 (pierwszy tydzień po feriach) Szczegóły na stronie http://www.polon.uw.edu.pl/zasady-kwalifikacji i u koordynatorów
Wiosną 2020 roku na Uniwersytecie odbędą się m.in. wybory rektora uczelni na kadencję 2020-2024, a także wybory członków Senatu UW. Wcześniej odbędą się wybory członków Kolegium Elektorów, którzy wybiorą rektora. O terminach zebrań wyborczych w poszczególnych okręgach będą informowały właściwe komisje wyborcze. Informacje na temat terminarza wyborczego, okręgów wyborczych, liczby elektorów reprezentujących poszczególne grupy społeczności akademickiej oraz wszelkich innych kwestii związanych z wyborami publikowane są na bieżąco na stronie: www.uw.edu.pl/wybory-2020-na-uw.
W imieniu pracowników Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego prosimy o wypełnienie ankiety dotyczącej usług oferowanych przez BUW. Adres: https://buw.webankieta.pl/
Rejestracja na egzaminy certyfikacyjne z języków obcych kończy się w dniu 22 stycznia 2020 o godz. 23.59. Po tym terminie nie będzie możliwości zapisania się na egzamin.
Welcome Point UW zaprasza studentów zagranicznych na spotkanie informacyjne poświęcone tematowi legalizacji pobytu w Polsce, które zostanie poprowadzone przez adw. Justynę Wróbel, prawniczkę wyspecjalizowaną w tej dziedzinie.
Składamy najserdeczniejsze życzenia na zbliżające się Święta i nadchodący nowy rok. Niech świąteczny czas wypełniony będzie rozmowami z najbliższymi i tą szczególną, niepowtarzalną atmosferą, a rok 2020 niech przyniesie nowe plany i marzenia, których spełnianie da wiele radości.
O tym, co tak naprawdę jest ważne w przeżywaniu Świąt, przypomina zespół rektorski Uniwersytetu Warszawskiego.
Koło Literatury i Kultury Modernizmu
Wszystkich miłośników literatury i kultury drugiej połowy XIX wieku informujemy, że wznawia działalność Koło Literatury i Kultury Modernizmu UW. Serdecznie zapraszamy na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się już w ten czwartek (19.12.) o godz. 18.00 w sali 45.
pracowników (zarówno tych, widywanych na co dzień, jak i emerytowanych), studentów oraz absolwentów naszego Wydziału na coroczne spotkanie wigilijne
w środę 18 grudnia o godzinie 17.00 w sali numer 4.
Mamy nadzieję, że po raz kolejny uda nam się stworzyć rodzinną atmosferę i przy wspólnym śpiewaniu kolęd oraz świątecznym poczęstunku spędzić ten wyjątkowy czas.
Rada Samorządu Studentów
W dniu wydziałowego spotkania wigilijnego od 16.30 obowiązują godziny dziekańskie.
Zapraszamy na wspólne oglądanie ceremonii wręczenia Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk. Spotkamy się 10 grudnia o 16.00 w sali 29. Transmisję na żywo poprzedzi wykład dr. hab. Jana Potkańskiego.
ZARZĄDZENIE DZIEKANA w sprawie dni wolnych od pracy
Zarządzenie Nr 7 z dnia 29 listopada 2019 r w sprawie: dni wolnych od pracy oraz godzin dziekańskich na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Uprzejmie zapraszamy na XV spotkanie z cyklu „My z Nich", organizowane przez Pracownię Pragmatyki i Semantyki Lingwistycznej (IPS, Wydział Polonistyki), poświęcone dokonaniom językoznawców polskich drugiej połowy XX wieku. Spotkanie odbędzie się 6 grudnia 2019 roku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego w sali numer 17 (I piętro) o godz. 11.00.
5 grudnia w godzinach od 09.00 do 11.30 w dawnej Bibliotece Uniwersyteckiej odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące działań zaplanowanych dla Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Sojuszu 4EU+ oraz projektu „Uniwersytety Europejskie" finansowanego przez program Erasmus+.
spotkanie poświęcone pamięci profesora andrzeja z. makowieckiego
Szlachetna Paczka od Wydziału Polonistyki
Wzorem lat ubiegłych Samorząd Studentów Wydziału Polonistyki wyszedł z inicjatywą przygotowania wydziałowej Szlachetnej Paczki. W tym roku chcielibyśmy pomóc p. Gabrieli, której potrzeby rozpisaliśmy w arkuszu. Zbiórka potrwa do 4 grudnia; rzeczy można zostawiać w pokoju samorządu studenckiego, 28d lub 12. Będziemy wdzięczni za każdy, nawet drobny podarunek. Chętnie też odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące przedsięwzięcia. Monika Kresa (monika.kresa@uw.edu.pl), Zuzanna Wasiak (z.wasiak2@student.uw.edu.pl), Aleksandra Żurek-Huszcz (aleksandra.zurek@uw.edu.pl)
II edycjA Konkursu im. Prof. Edwarda Kasperskiego
W II edycji Konkursu im. Prof. Edwarda Kasperskiego na najlepszą pracę magisterską lub doktorską o charakterze komparatystycznym na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego rekomendację Komisji do nagrody otrzymała praca mgr Marty Cyzio „Bestiariusz jako specyficzny przedmiot magiczny w literaturze dziecięcej i kulturze popularnej. Wybrane przykłady".
płatny staż w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie poszukuje osób na stanowisko Opiekuna Ekspozycji Muzealnej.
Serdecznie zapraszamy do ubiegania się o stypendia Fundacji Wileńszczyzna, wspierającej studentów polskiego pochodzenia z krajów byłego ZSRR. Więcej informacji na stronie http://www.stypendium.org. Zainteresowane osoby mogą też kontaktować się z Fundacją mailowo: fundacja.wilenszczyzna@gmail.com
PROM – Międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i młodej kadry akademickiej
Pragniemy poinformować, że rozpoczęła się rekrutacja do II edycji projektu, w ramach którego 28 doktorantek lub doktorantów oraz 7 członków młodej kadry akademickiej (do 40 r.ż.) UW otrzyma pełne finansowanie krótkiego - 7, 14 lub 30 dniowego - wyjazdu do wybranego zagranicznego ośrodka naukowego, gdzie będą mieli szansę prowadzić badania dotyczące Azji Wschodniej.
Biuro Karier UW zaprasza na bezpłatne warsztaty organizowane w ramach 33. edycji Uniwersyteckich Spotkań z Rynkiem Pracy. Odbędą się one 26-27 listopada 2019 r.
Instytut Polski w Berlinie serdecznie zaprasza do odbywania praktyk studenckich i absolwenckich w swojej siedzibie w Berlinie lub w Filii w Lipsku. Szczegóły w załączeniu [pdf].
Od powstania III Rzeczpospolitej minęło ponad trzydzieści lat. Pierwsza dekada jej istnienia to czas wieloimiennych, najbardziej widocznych zmian transformacyjnych, na drugą przypadło budowanie przestrzeni głównych stronnictw politycznych uwodzących obywateli swoimi wizjami skoku cywilizacyjnego, kształtu tożsamości zbiorowej i zestawów wartości odpowiadających XXI wiekowi w wersji polskiej. Zjawiskom tym towarzyszy upowszechnienie wpływów globalnej nowoczesności, której istotnym elementem stała się komunikacja internetowa.
Film Mariusza Korycińskiego „Puzzle Doc. Portret języka w czasach online" z udziałem Borysa Lankosza i Katarzyny Bondy oraz m.in. Agnieszki Budzyńskiej-Dacy i Jarosława Klejnockiego, współprodukowany przez Wydział Polonistyki UW, zakwalifikował się do konkursu głównego 25. Ogólnopolskiego Festiwalu Form Dokumentalnych NURT w Kielcach. Wcześniej dokument brał udział w 65. Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych OKFA w Koninie. Trailer filmu.
Spotkanie z Pauliną Mikułą, autorką kanału „Mówiąc Inaczej"
Zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu „Pytania (nie)retoryczne", organizowane przez działające przy naszym wydziale Koło Naukowe Retoryki „Gadu-Gadu". Gościem spotkania będzie Paulina Mikuła, absolwentka naszego wydziału, blogerka, prezenterka telewizyjna, popularyzatorka wiedzy o języku polskim, autorka kanału „Mówiąc Inaczej". Spotkanie odbędzie się 7 listopada 2019 r. o godz. 18.00 w sali nr 4 budynku Wydziału Polonistyki.
Wydziałowa Komisja Wyborcza Wydziału Lingwistyki Stosowanej zaprasza osoby, które zadeklarowały przynależność do dyscypliny językoznawstwo na zebrania wyborcze w celu wyłonienia członków Rady Naukowej Dyscypliny Językoznawstwo: z grona pozostałych nauczycieli akademickich 28 października 2019 r., godz. 16:00, z grona nauczycieli akademickich z tytułem profesora lub stopniem doktora habilitowanego 29 października 2019 r., godz. 16:00.
Wybory do Rady Naukowej Dyscypliny Literaturoznawstwo
Wydziałowa Komisja Wyborcza Wydziału Neofilologii zaprasza na zebranie wyborcze w celu wyłonienia członków Rady Naukowej Dyscypliny Literaturoznawstwo, w następujących terminach: 21.10.2019 r., godz. 16:00, nauczyciele akademiccy posiadający stopień doktora; 22.10.2019 r., godz. 16:00, nauczyciele akademiccy posiadający tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego.
Nagroda im. Leopolda Staffa dla dr Małgorzaty Ślarzyńskiej
Z przyjemnością informujemy, że dr Małgorzata Ślarzyńska, pracownik naszego Wydziału, uhonorowana została nagrodą im. Leopolda Staffa za książkę „Obraz literatury włoskiej w Polsce w latach 70 i 80 XX wieku na łamach »Literatury na świecie«". Książka wydana została przez Sekcję Wydawniczą Wydziału Polonistyki. Serdecznie gratulujemy! Zachęcamy też do przeczytania laudacji wygłoszonej przez prof. Joannę Ugniewską.
Informujemy, że zgodnie z zarządzeniem Dziekana 31 października od 15.00 do godz. 20.00 na wszystkich kierunkach studiów prowadzonych na Wydziale Polonistyki obowiązują godziny dziekańskie.
Społeczność Uniwersytetu Warszawskiego jest różnorodna na wiele sposobów. Wszystkich jednak łączy to, że wszyscy jesteśmy równoważni. Poznaj wartości, jakimi kierujemy się w codziennym działaniu i dowiedz się, jak reagować w sytuacjach dyskryminacji lub nierównego traktowania.
Na stronie głównej Uniwersytetu Warszawskiego są publikowane informacje i materiały (teksty, przewodniki, prezentacje) dotyczące zmian zachodzących na uczelni, które wynikają z przyjęcia przez Senat w czerwcu tego roku nowego Statutu uczelni.
Trwają wybory członków 22 rad naukowych dyscyplin na UW. Zgodnie z uchwałą Uczelnianej Komisji Wyborczej mają się one zakończyć do 31 października. Ponieważ rady to zupełnie nowe organy uniwersyteckie, zachęcamy do zapoznania się z tekstem na temat rad (ich kompetencji, liczebności oraz sposobu wyłaniania) przygotowanym przez Zespół rektorski UW.
Społeczność Wydziału Polonistyki z wielkim smutkiem przyjęła wiadomość o śmierci prof. dr hab. Andrzeja Z. Makowieckiego, cenionego historyka literatury i kultury drugiej połowy XIX wieku, wieloletniego pracownika warszawskiej polonistyki, kierownika Zakładu Pozytywizmu i Młodej Polski w Instytucie Literatury Polskiej, wychowawcy i mistrza kilku pokoleń badaczy literatury.
Rzecznik Praw Studenta
Szanowne członkinie, drodzy członkowie społeczności akademickiej Uniwersytetu Warszawskiego, pragniemy Was poinformować, że powołana została nowa Rzeczniczka Praw Studenta, Katarzyna Wardzyńska. Wraz z nią powołano zespół w składzie:Antonina Lewandowska, konsultatnka ds. przemocy seksualnej; Maciej Bednarski, doradca ds. kontaktów z kadrą; Piotr Grabysz, specjalista ds. kampusu Ochota; Jan Wieczorek, specjalista ds. kampusu Służew.
Drodzy Studenci, Mamy nadzieję, że z entuzjazmem rozpoczynacie rok akademicki 2019/2020 na Uniwersytecie Warszawskim. Welcome Point nieustannie stara się, żeby ten czas był dla Was przyjemny i pełen miłych doświadczeń. Przygotowaliśmy dla Was w najbliższym czasie kilka interesujących spotkań i szkoleń, na które gorąco Was zapraszamy.
Drodzy Studenci, serdecznie zapraszamy Was do wzięcia udziału w organizowanym przez Welcome Point UW spotkaniu powitalnym (Welcome Day) dla wszystkich studentów zagranicznych, którzy rozpoczną studia na UW w roku akademickim 2019/2020. Podczas spotkań dowiecie się wiele na temat Uniwersytetu, jego funkcjonowania, a także możliwości, z których już niedługo będziecie mogli korzystać. Otrzymacie też pakiety powitalne i zaproszenie na wydarzenia planowane w październiku. Będzie to również wspaniała okazja do spotkania z kolegami z innych krajów. Po sesjach informacyjnych zaprosimy Was do udziału w grze terenowej oraz do wieczornej integracji przygotowanej przez Zarząd Samorządu Studentów UW.
Serdecznie zapraszamy na uroczystą inaugurację roku akademickiego 2019/2020 na Wydziale Polonistyki, która odbędzie się 26.09.2019 r. (czwartek) o godz. 10.00 w Auli dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Po uroczystości inauguracyjnej zapraszamy na spotkanie adaptacyjne prowadzone przez Prodziekana ds. studenckich o studiach i studiowaniu na Wydziale Polonistyki oraz obowiązkowy wykład organizowany przez Samorząd Studentów.
Do 10 października warszawscy studenci mogą się ubiegać o Stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Ten największy samorządowy program stypendialny w Polsce skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych oraz studentów uczących się w Warszawie. Operatorem stypendiów jest Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy.
Komisja Rekrutacyjna Wydziału Polonistyki przypomina o terminach
Komisja Rekrutacyjna Wydziału Polonistyki przypomina o następujących terminach dla kandydatów na filologię polską, filologię bałtycką, logopedię szkolną z dydaktyką polonistyczną, filologię polskiego języka migowego.
REKRUTACJA 2019/2020 - ZAPRASZAMY NA STUDIA NA WYDZIALE POLONISTYKI UW!
5 czerwca br. rozpoczęła się rejestracja na kierunki studiów oferowane przez Wydział Polonistyki UW. Zapraszamy na filologię polską; filologię bałtycką; logopedię ogólną i kliniczną; logopedię szkolną i dydaktykę polonistyczną; filologię polskiego języka migowego; filologię klasyczną i studia śródziemnomorskie; slawistykę; kulturoznawstwo - wiedzę o kulturze; sztuki społeczne.
1 października do grona społeczności akademickiej UW dołączą nowi studenci. Z myślą o nich powstała publikacja zawierająca najważniejsze informacje na temat uczelni.
Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW poszukuje praktykanta do zespołu „Otwórz książkę". Serwis Otwórz Książkę to cyfrowa kolekcja książek naukowych polskich uczonych reprezentujących różne dziedziny wiedzy. Z pomocą nowych technologii chcemy zwiększyć dostępność publikacji naukowych zarówno w środowisku akademickim, jak i poza nim. Termin składania aplikacji upływa 30.09.2019 roku.
Szkoła Mistrzów. Studia technik pisarskich i prezentacji tekstu literackiego
Już tylko do 20 września 2019 będzie trwać rekrutacja na studia podyplomowe Szkoła Mistrzów. Studia technik pisarskich i prezentacji tekstu literackiego w Instytucie Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki UW w roku akademickim 2019-2020 http://www.sm.uw.edu.pl/. Rejestracja kandydatów w systemie IRK
Wrzesień 2019 w Bibliotece im. Jana Baudouina de Courtenay
W dniach 2 - 13 września czytelnia i wypożyczalnia Biblioteki im. Jana Baudouina de Courtenay będą czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 15.00. Od 16 do 30 września czytelnia będzie zamknięta, a wypożyczalnia będzie czynna w godz. 9.00 - 15.00.
Wrzesień 2019 w Bibliotece im. Wacława Borowego
Od 2 do 13.09. udostępniamy książki z księgozbioru podręcznego (Podr., Ru) w czytelni Biblioteki im. Jana Baudouina de Courtenay (II piętro). Dostęp do książek z magazynu jest znacznie ograniczony. Zamówienia (rewersy) prosimy składać u dyżurujących bibliotekarzy, którzy udzielają także bieżących informacji.Od 16 do 30.09. Czytelnia Biblioteki im. Wacława Borowego będzie zamknięta. W sprawach związanych z wypożyczalnią (zamówienia, zwroty itp.) zapraszamy w godzinach 9.00-15.00. Za utrudnienia przepraszamy!
Zarządzenie alarmowe
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA oraz pierwszy stopień alarmowy ALFA CRP na obszarze całego kraju. Stopnie obowiązują na terenie całego kraju od 28.08.19 (godz. 00.01) do 3.09.19 (godz. 23.59). Zarządzenie ma charakter prewencyjny - mimo to członkowie społeczności akademickiej proszeni są o zachowanie w tych dniach szczególnej ostrożności.
Studia w Australii
Zarząd Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego wraz z przedstawicielami Uniwersytetu w Queensland w Australii mają przyjemność serdecznie zaprosić wszystkich zainteresowanych studentów i studentki na spotkanie dotyczące studiowania i odbywania staży na Uniwersytecie w Queensland.
Welcome Point organizuje spotkania powitalne dla wszystkich studentów zagranicznych, którzy w roku akademickim 2019/2020 rozpoczną studia na Uniwersytecie Warszawskim. Spotkania odbędą się 30 września 2019 r.
Z żalem zawiadamiamy o śmierci prof. dr. hab. Andrzeja Gronczewskiego, profesora zwyczajnego na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, jednego z najwybitniejszych historyków literatury i krytyków literackich, znakomitego badacza dwudziestowiecznej literatury polskiej i europejskiej.
Pogrzeb odbędzie się we wtorek 23 lipca o godzinie 13.00 na Cmentarzu Wawrzyszewskim. Uroczystość pożegnania Pana Profesora rozpocznie msza w kościele św. Marii Magdaleny (ul. Wólczyńska 64).
spotkanie informacyjne dla kandydatów do Szkół Doktorskich UW
Zarząd Samorządu Doktorantów UW zaprasza na spotkanie informacyjne dla kandydatów do Szkół Doktorskich UW. Spotkanie odbędzie się 18 czerwca 2019 r. o godz. 17.30 w budynku Samorządu Studentów przy ul. Krakowskie Przedmieście 24 (Mały Dziedziniec), sala nr 200 (II piętro).
Konkurs na najlepszą pracę magisterską
II edycja Konkursu im. Prof. Edwarda Kasperskiego na najlepszą pracę doktorską lub magisterską o charakterze komparatystycznym.
5 czerwca br. została uruchomiona tura składania wniosków o miejsce w domu studenta w USOSweb na rok akademicki 2019/2020. Wszystkie terminy związane z ubieganiem się o miejsce w domu studenta określa załączony Komunikat, który zamieszczony jest na stronie Biura Spraw Studenckich w zakładce "Domy studenta". Na stronie internetowej Biura Spraw Studenckich pod adresem www.bss.uw.edu.pl w zakładce "Sekcja Socjalna" znajdują się informacje dla studentów dotyczące zasad przyznawania miejsc w akademikach UW na rok 2019/2020.
Serdecznie zapraszamy do uczestniczenia w obradach międzynarodowej konferencji metodologicznej "Jak badać Oświecenie? How to study the Enlightenment? Comment étudier les Lumi?res?", która w dniach 4-5 czerwca 2019 roku odbędzie się w Sali Kolumnowej Instytutu Historycznego na kampusie głównym Uniwersytetu Warszawskiego.
Uniwersytet Warszawski bierze udział w siódmej edycji międzynarodowego projektu badawczego "Eurostudent", którego celem jest analiza uwarunkowań życia studentów w państwach europejskich. Zachęcamy do wzięcia udziału w ankiecie!
Pracownicy UW otrzymają w najbliższych miesiącach podwyżki wynagrodzeń. 23 maja władze uczelni podpisały porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie podziału dodatkowej subwencji z MNiSW przeznaczonej na ten cel. Szczegółowe informacje na temat podwyżek znajdują się na stronie: www.uw.edu.pl/podwyzki-wynagrodzen-dla-pracownikow-uw
Zakład Literatury Romantyzmu Instytutu Literatury Polskiej UW i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie zapraszają do udziału w konferencji naukowej „Pamięć Juliusza Słowackiego", która odbędzie się w dniach 22-24 maja 2019 roku.
KONFERENCJA "JĘZYK I TOŻSAMOŚĆ" W INSTYTUCIE ROMANISTYKI
Instytut Romanistyki Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego ma zaszczyt zaprosić na Ogólnopolską Studencko-Doktorancką Konferencję Naukową pod tytułem „Język i tożsamość", która odbędzie się 25 czerwca 2019 r. Uczestnicy konferencji rozważą zagadnienia związków języka i tożsamości w perspektywie socjolingwistycznej.
27 maja zapraszamy na Dzień Otwarty IKP! To dobra okazja, żeby poznać dotychczasowe dokonania studentek i studentów, a także dowiedzieć się, jak się studiuje w Instytucie Kultury Polskiej UW. Tego dnia zaprezentujemy nowy kierunek studiów magisterskich: sztuki społeczne.
Zapraszamy do udziału w spotkaniu z Magdą Umer, absolwentką Wydziału Polonistyki! Spotkanie odbędzie się w środę 15 maja 2019 o godz. 16:45 w sali numer 4. Szczegóły (także o innych wydarzeniach w ramach tegorocznych Dni Polonistyki): https://www.facebook.com/events/2258239614503925/
Miasteczko na styku kultur – Cultural Hot Spot UW!
Porozmawiaj z przedstawicielami kilkunastu państw i kultur, poczuj smaki z różnych zakątków świata, weź udział w warsztatach, spotkaniach i dyskusjach. Jednego dnia i w jednym miejscu. Odwiedź Miasteczko na styku kultur – Cultural Hot Spot UW, 17 maja na Kampusie Głównym UW i odkryj wielokulturowe oblicze Uniwersytetu Warszawskiego!
WOLNE MIEJSCA NA LETNIE KOLEGIUM POLSKO-AUSTRIACKIE
Studenci ze znajomością języka niemieckiego na poziomie B1 - B2 mogą wciąż ubiegać się o udział w Letnim Kolegium Polsko-Austriackim. Przedłużona rekrutacja trwa do 20 maja 2019 r.
Film dokumentalny "Puzzle Doc" w reż. Mariusza Korycińskiego został zakwalifikowany do 65. Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych OKFA. Film będzie walczył o nagrodę w kategorii filmów niezależnych m.in. z obrazami Olgi Chajdas (autorki "Niny") i Rafała Łysaka (autora "Miłości bezwarunkowej"). Dokument jest współprodukowany przez Wydział Polonistyki.
Zapraszamy wszystkich chętnych studentów i studentki w wieku poniżej 24 lat do udziału w charakterze uczestnika/uczestniczki dyskusji grupowej w ramach międzynarodowego projektu badawczego. W projekcie RePAST (www.repast.eu) finansowanym przez Unię Europejską (Horizon 2020) badamy, jak społeczeństwo polskie radzi sobie dzisiaj z trudnymi doświadczeniami ze swojej przeszłości i jak zapobiegać konfliktom w przyszłości.
Serdecznie zapraszamy na warszawską Wiosnę poezji 2019! Impreza odbywa się jako część tegorocznych Dni Polonistyki. 14 maja (wtorek), godz. 18.00 – POEZJA POD KASZTANAMI – Uniwersytet Warszawski, skwer przed Wydziałem Polonistyki (w razie złej pogody spotkanie odbędzie się w budynku Wydziału Polonistyki w sali 17). 15 maja (środa), godz. 11.00 – ŚNIADANIE NA TRAWIE – Łazienki Królewskie, kawiarnia Niepodległa – Miejsce spotkań (budynek Herbaciarni, pierwsze wejście do Łazienek od strony Placu na Rozdrożu).
Kurt Vonnegut and "Quality of Place" in America's Midwest
Uniwersytet Warszawski i Indiana University Bloomington zapraszają na wykład otwarty z cyklu Krzysztof Michałek Memorial Lecture pt. Kurt Vonnegut and "Quality of Place" in America's Midwest, który wygłosi prof. Edward P. Comentale z Indiana University Bloomington. Wydarzenie odbędzie się 24 maja 2019 o godz. 13:00 w Sali Kolumnowej Instytutu Historycznego UW.
Prezentujemy „Projekt Statutu UW", który będzie przedmiotem obrad Senatu uczelni 8 maja. Dokument uwzględnia uwagi zgłoszone przez społeczność akademicką. Projekt dostępny jest na stronie: www.uw.edu.pl/projekt-statutu-uw. Znaleźć tam można również listę nadesłanych komentarzy oraz list rektora UW prof. Marcina Pałysa w sprawie najważniejszych zmian w projekcie.
Serdecznie zapraszamy na stoiska Wydziału Polonistyki w ramach Dnia Otwartego UW 27 kwietnia w godzinach 10.00-16.00! To znakomita okazja, żeby porozmawiać zarówno z wykładowcami, jak i ze studentami i dowiedzieć się wszystkiego o studiowaniu na naszych kierunkach. Na kandydatów czekamy przy stoiskach filologii polskiej, logopedii ogólnej i klinicznej, a także slawistyki, filologii klasycznej i studiów śródziemnomorskich, kulturoznawstwa, filologii bałtyckiej.
W imieniu Koła Naukowego Teatrologów Uniwersytetu Jagiellońskiego proszę o udostępnienie informacji o VI Studencko-Doktoranckiej Konferencji Naukowej - Imponderabilia Teatralne: Non-fiction, (auto)biografie i przeciwhistorie w teatrze współczesnym, która odbędzie się 1 i 2.06 na Wydziale Polonistyki UJ w Krakowie.
Społeczność Wydziału Polonistyki UW z żalem przyjęła wiadomość o śmierci dr Gabrieli Gradowskiej, wieloletniego pracownika naukowego Wydziału, autorkę rozpraw filologicznych i aktywną uczestniczkę życia kulturalnego i społecznego.
PROPOZYCJE POSTANOWIEŃ STATUTU UW
Zapraszamy wszystkich członków społeczności akademickiej UW – pracowników, doktorantów i studentów – do zapoznania się z dokumentem „Propozycje postanowień Statutu Uniwersytetu Warszawskiego – aktualny stan prac Zespołu rektorskiego ds. przygotowania projektu statutu UW". Uwagi można przesyłać do 25 kwietnia, wypełniając formularz.
Welcome Point, wspólnie z Uniwersyteckim Centrum Wolontariatu oraz Samorządem Studentów, planuje organizację dnia wielokulturowości na UW pod hasłem „Miasteczko na styku kultur – Cultural Hot Spot" 17 maja 2019 r.
WERNISAŻ WYSTAWY "ZWIERZĘTA I LUDZIE" W MUZEUM LITERATURY
W imieniu Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza zapraszamy na wernisaż wystawy rzeźb Antoniego J. Pastwy "Zwierzęta i ludzie", w którym udział wezmą: autor rzeźb Antoni Janusz Pastwa, dziennikarka Dorota Sumińska, Jarosław Mikołajewski oraz kurator wystawy Jan Barański.
Katedra Slawistyki Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Ostrawskiego serdecznie zaprasza do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej "Area Slavica 3: Język na pograniczu – granice w języku", która odbędzie się 17 i 18 września 2019. Uwaga! Przedłużony termin nadsyłania zgłoszeń to 23 kwietnia 2019 r.!
W kwietniu 2018 r. ruszył Program zintegrowanych działań na rzecz rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego (ZIP). Celem programu jest podniesienie jakości nauczania, wzbogacenie oferty studiów doktoranckich, rozwój kompetencji studentów i pracowników oraz usprawnienie i unowocześnienie zarządzania uczelnią.
W wyniku konkursów na nowe programy kształcenia na studiach II stopnia Wydział Polonistyki otrzymał dofinansowanie z Programu zintegrowanych działań na rzecz rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego (ZIP) na przygotowanie nowego kierunku studiów II stopnia – filologia polskiego języka migowego.
Studenci zainteresowani językiem niemieckim mają szansę wziąć udział w Letnim Kolegium Polsko-Austriackim (od 6 do 26 lipca 2019 r.). Aplikować mogą osoby ze wszystkich kierunków studiów, znające niemiecki co najmniej na poziomie B1. Rekrutacja kończy się 30 kwietnia 2019 r. Koszt: 600 zł.
Zajęcia grupowe dla osób z objawami depresji – trening metapoznawczy
Zapraszamy studentów i studentki UW doświadczających objawów depresyjnych do udziału w bezpłatnym treningu metapoznawczym. Trening ma charakter grupowych zajęć warsztatowych. Jego celem jest nabycie umiejętności rozpoznawania i modyfikowania automatycznych i nieświadomych myśli, które towarzyszą depresji. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w miniwykładach i rozmowach z zastosowaniem kreatywnych i angażujących metod oraz praktycznych i zrozumiałych przykładów z codziennego życia.
Zachęcamy do wzięcia udziału w warsztatach Akademii Dyplomanta, organizowanych w ramach programu "Aplikacyjne prace dyplomowe – skuteczny start zawodowy". Dołącz do Akademii Dyplomanta, a dowiesz się: jak zbudować swoją samoocenę i rozwinąć umiejętności komunikacyjne, co wybrać: umowę o pracę czy własną firmę, jak chronić swoją pracę twórczą i zarabiać na niej?
Badania nad językiem i językami: dyscypliny i interdyscyplinarność
Instytut Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego Kolegium Nauk Społecznych i Filologii Obcych Politechniki Śląskiej i Stowarzyszenie na rzecz Języka i Języków (Gesellschaft für Sprache und Sprachen, GeSuS) serdecznie zapraszają na 27. doroczną konferencję GeSuS "Badania nad językiem i językami: dyscypliny i interdyscyplinarność". Tegoroczna konferencja dotyczy dyscyplin związanych z badaniami nad językiem i językami oraz interdyscyplinarności sensu largo.
Zgodnie z informacją przekazaną przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), na podstawie komunikatu prasowego Komisji Europejskiej z 30 stycznia br. Biuro Współpracy z Zagranicą UW informuje, że studenci z krajów UE przebywający 30 marca br. na stypendium Erasmus+ w Wielkiej Brytanii, nie będą musieli przerywać pobytu na stypendium. Rozliczenie ich mobilności odbędzie się na dotychczasowych zasadach.
W DNIACH 11-15 LUTEGO 2019 R. NA OBSZARZE M.ST. WARSZAWY OBOWIĄZUJE PIERWSZY STOPIEŃ ALARMOWY (ALFA) ORAZ DRUGI STOPIEŃ ALARMOWY CRP (dotyczący cyberprzestrzeni: BRAVO-CRP) W związku z organizacją Spotkania ministerialnego poświęconego budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie w dniach 11-15 lutego 2019 r. na obszarze m.st. Warszawy obowiązuje pierwszy stopień alarmowy (ALFA) oraz drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP)
Zapraszamy studentów pierwszego roku na spotkanie informacyjne, na którym opowiemy o specjalizacji glottodydaktycznej i podzielimy się doświadczeniami w nauczaniu polskiego jako obcego. Spotkanie odbędzie się 19 lutego 2018 r. w sali nr 8 o godz. 16:30.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą bezpłatnych warsztatów organizowanych przez Biuro Karier UW: Coach yourself… Coaching jako indywidualna ścieżka do realizacji celów oraz Recruitment process through the eyes of Recruiter.
Szkoła Języków Wschodnich UW zaprasza na lektoraty języków obcych prowadzonych w języku angielskim. W semestrze letnim 2018/19 działalność rozpoczynają nowe grupy początkujące. Oferta kierowana jest szczególnie do studentów zagranicznych.
Zakład Literatury i Kultury II Połowy XIX Wieku wraz z Kołem Naukowym Literatury Kobiet UW serdecznie zaprasza na konferencję naukową „Przygoda w nieznanym kraju. Rozczytywanie niekanonicznych pisarek XIX wieku", która odbędzie się w dniach 7-8 lutego 2019 roku w Starej BUW w sali 308 (kampus centralny UW). Zaprosiliśmy badaczki i badaczy do przeprowadzenia rekonesansu wśród zapomnianych powieści autorek XIX wieku: w „Bibliografii polskiej XIX stulecia"
Decyzją Pani Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia dr hab. Jolanty Choińskiej-Miki, prof. UW w terminie od 8 do 24 lutego 2019 r. będzie możliwość podpinania przez studentów w USOSweb przedmiotów realizowanych w semestrze letnim roku akademickiego 2018/2019. Dotyczyć to będzie wszystkich przedmiotów, których nie objął mechanizm wymuszania podpięć podczas rejestracji na te przedmioty, w tym m.in. lektoratów w sytuacji, gdy student kontynuuje zajęcia językowe rozpoczęte w semestrze zimowym.
Szanowni Przedstawiciele kół naukowych afiliowanych przy Wydziale Polonistyki UW! Dziś mija termin złożenia sprawozdania rocznego z działalności koła do prodziekana ds. studenckich dr. Łukasza Książyka. Koła naukowe, które dotychczas nie złożyły sprawozdania, uprzejmie proszę o jak najszybsze nadrobienie tej zaległości.
Uniwersytet Warszawski bierze udział w 27. edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Zachęcamy wszystkich członków społeczności uniwersyteckiej do udziału w licytacjach, które trwają do 22 i 23 stycznia 2019 r. Więcej: https://www.uw.edu.pl/uw-na-rzecz-wosp/
Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza studentów, doktorantów, pracowników i absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego do udziału w kolejnej, czwartej już edycji obozu szkoleniowo-integracyjnego BraveCamp, który odbędzie się w dniach 10-16 lutego 2019 roku (rekrutacja trwa do 9 stycznia).
Przelewy prosimy wpłacać na poniższe konto: Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących Tęcza ul. Kopińska 6/10 02-321 Warszawa nr rachunku: 08 2490 0005 0000 4600 5579 8271 tytułem: Michalina Antczak
STYPENDIUM NA UNIWERSYTECIE TORONTOŃSKIM
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą krótkoterminowego stażu naukowego na Uniwersytecie Torontońskim (Polish Language and Literature Program at the University of Toronto). Stypendium przewidziane na lata 2019-2020 kierowane jest do polskich studentów studiów doktoranckich i magisterskich uzupełniających.
Zakład Literatury Romantyzmu oraz Instytut Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki UW zapraszają na konferencję "Antagonizm wieszczów. Spór i legenda", która odbędzie się 10-11 stycznia 2019 r. w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów Potockich.
NOWY NUMER NIEWINNYCH CZARODZIEJÓW: "FORMY ŻYCIA OSIEDLOWEGO"
Ukazał się nowy numer "Niewinnych Czarodziejów", czasopisma kulturalnego studentów i doktorantów Wydziału Polonistyki UW. Tematem numeru są formy życia osiedlowego. Zachęcamy do lektury: niewinni-czarodzieje.pl/
Serdecznie zapraszamy pracowników, studentów i przyjaciół Wydziału Polonistyki UW na wigilię, która odbędzie się w środę, 19 grudnia, o godz. 17.00 w sali nr 4 w głównym gmachu Wydziału.
Brepols Publishers is an international academic publisher of works in the humanities. The focus of its publications lies in primary sources from Antiquity, the Middle Ages and the Early Modern period.
„Interstudent 2019" - najlepszego student zagranicznego w Polsce
Fundacja Edukacyjna Perspektywy programu http://www.studyinpoland.pl/en/ zaprasza do zgłaszania kandydatur na najlepszych studentów zagranicznych w Polsce. Zgłoszenia przyjmowane są do 14 grudnia 2018 roku.
Katolicki Uniwersytet w Leuven zaprasza do udziału w dwutygodniowej (1.07.2019-13.07.2019) szkole letniej EUROPE INSIDE OUT: A 2019 SUMMER COURSE UNLIKE ANY OTHER.
Wszystkich studentów zainteresowanych udziałem w programie Erasmus+ zapraszamy na spotkanie informacyjne! Odbędzie się ono 11 grudnia 2018 w sali numer 17 o godz. 17.00. Nie zabraknie także wskazówek dotyczących tego, jak rozpoznać stan, w którym powinno zgłosić się po profesjonalną pomoc.
Wszystkich studentów zainteresowanych udziałem w programie Erasmus+ zapraszamy na spotkanie informacyjne! Odbędzie się ono 11 grudnia 2018 w sali numer 17 o godz. 17.00.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Redakcją oraz Przyjaciółmi „Zeszytów Literackich", promocję najnowszego (144) numeru czasopisma, a także kiermasz wydawnictw Fundacji ZL.
13 XII 2018, godz. 16.30 Biblioteka im. Wacława Borowego, Wydział Polonistyki UW
Inauguracja Pracowni Fonetyki Stosowanej im. Marii Przybysz-Piwko
Zapraszam na uroczystą inaugurację Pracowni Fonetyki Stosowanej im. Marii Przybysz-Piwko. Spotkanie odbędzie się w środę 5 grudnia 2018 r. o godz. 18.00 w Sali Kolumnowej w budynku przy ul. Karowej 20 (piętro 3).