Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki chwali się sukcesami

Studenci, pracownicy i absolwenci Wydziału mają na swoim koncie wiele sukcesów. Można o nich przeczytać na specjalnej stronie link


Studenci Uniwersytetu Warszawskiego zostali zaproszeni przez Schneider Electric do drugiego etapu konkursu Go Green in the City 2012

Rueil-Malmaison (Francja), 20 marca 2012 –Schneider Electric, globalny specjalista w zarządzaniu energią, ogłosił dziś listę 100 drużyn, które zakwalifikowały się do drugiego etapu konkursu Go Green in the City. Spośród pięciu drużyn z Polski jedna wywodzi się z Uniwersytetu Warszawskiego i ma teraz szansę na rozwinięcie swojego pomysłu pod okiem mentora ze Schneider Electric.

Go Green in the Cityto innowacyjny konkurs dla studentów z dziewięciu krajów (Brazylia, Chiny, Francja, Indie, Niemcy, Polska, Rosja, Turcja i USA). Dwuosobowe drużyny, w skład których wchodzi przynajmniej jedna kobieta, zostały poproszone o wymyślenie realnych rozwiązań dotyczących zarządzania energią w kluczowych dla miasta obszarach, np. dom, uczelnia, szpital, handel, zasoby wody. Najlepsze propozycje łączyły rosnące zapotrzebowanie na energię z postępem społecznym i ochroną środowiska.    

Spośród 600 aplikujących drużyn, 100 przeszło do drugiego etapu konkursu. Teraz studenci, wraz z przydzielonym im mentorem ze Schneider Electric, mają pięć tygodni na rozwinięcie swojego pomysłu, na znalezienie innowacyjnych i realnych rozwiązań. Studenci powinni wysłać swoje projekty do 22 kwietnia. Wtedy zostanie wybranych 25 drużyn, które pojadą na dwudniowy finał do Paryża w czerwcu 2012 r. 

Wszyscy uczestnicy drugiego etapu mają zagwarantowaną rozmowę kwalifikacyjną na staż. Walczą nie tylko o finał w Paryżu, ale także o pierwszą nagrodę – ofertę pracy i podróż dookoła świata. Podczas wycieczki zwycięzcy odwiedzą siedziby Schneider Electric i spotkają się z pracownikami firmy oraz kadrą zarządzającą wysokiego szczebla. Suma Elengikal i María Consuelo Palacios Lafuente (Uniwersytet w Bonn, Niemcy), laureatki Go Green in the City 2011 za pomysł «Zielonego Uniwersytetu», podczas swojej podróży odwiedziły Sao Paolo i Pekin. 

Konkurs Go Green in the City ma pomóc Schneider Electric odnaleźć utalentowane osoby i związać je z firmą. Od pierwszej edycji konkurs cieszy się uznaniem wśród międzynarodowego grona studentów. Około 500 drużyn i 1000 kandydatów z ośmiu różnych krajów brało udział w konkursie w 2011 r. Konkurs jest organizowany od trzech lat i odnosi coraz większy sukces, starając się zaangażować młode pokolenie do kreowania nowych idei dotyczących zarządzania energią w mieście.   

Więcej informacji na: www.gogreeninthecity.com


Facebook Hacker Cup - studenci z Uniwersytetu Warszawskiego dotarli do finału 

Więcej: link.


Kolejny triumf studentów UW w programowaniu zespołowym - drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Finałów Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym ACM

Więcej: link.


 Uniwersyteccy fizycy o krok od rozwiązania zagadki ciemnej energii

Więcej: link.


Niespodziewane odkrycie związku srebra(I) z pirazyną o niezwykłej strukturze krystalicznej

Więcej: link.


Studentka wydziału fizycznego skonstruowała superrozdzielczy mikroskop

Więcej: link.

Grupa EPL dyskutuje ze studentami o unijnym budżecie

 

Innowacyjna gospodarka, przemyślana polityka komunikacyjna, bezpieczeństwo, rozwój miast i regionów, poprawa sytuacji na kolei, nauka języków obcych na obszarach wiejskich, zwalczanie bezrobocia wśród absolwentów – to zagadnienia, które młodzi Polacy chcieliby finansować z funduszy unijnych.

 23 marca laureaci II edycji konkursu "Grupa EPL rozmawia ze studentami: Na co przeznaczyć unijne pieniądze" podczas uroczystego obiadu w Warszawie przedstawili swoje koncepcje byłemu Przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego Profesorowi Jerzemu Buzkowi oraz europosłowi Rafałowi Trzaskowskiemu.


Konkurs jest formą dialogu Grupy Europejskiej Patii Ludowej, największej frakcji w Parlamencie Europejskim z młodymi ludźmi. – Tym razem chcieliśmy poznać zdanie młodych Polaków na temat finansów UE. Zaprosiliśmy ich do przedstawienia własnej koncepcji wykorzystania unijnych funduszy i jak zwykle nie zawiedli - mówi Marcin Trojanowski, dyrektor Biura Zewnętrznego Grupy EPL w Warszawie.
 
Na konkurs wpłynęły eseje, prezentacje i filmy z całej Polski. Na 15 najlepszych prac wybranych przez jury w specjalnie stworzonej aplikacji na Facebooku głosowali internauci, niemal 8300 osób. Zwycięski esej Pawła Rogalińskiego, studenta Uniwersytetu Łódzkiego, otrzymał 2182 głosy. W nagrodę Paweł odbędzie trzymiesięczny płatny staż w Parlamencie Europejskim i razem z laureatami II i III m-ca Kamilem Szydłowskim i Kacprem Sacharczukiem z Uniwersytetu Warszawskiego, swój pomysł na finanse UE przedstawi Januszowi Lewandowskiemu, Komisarzowi ds. budżetu.


Najlepsze prace zostały wydane w pokonkursowej publikacji, we wstępie do której Joseph Daul, Przewodniczący Grupy EPL napisał „Dla Grupy EPL, która wyznaje te same wartości, co Robert Schuman, Konrad Adenauer i Alcide de Gasperi - autorzy podwalin dla dzisiejszej Unii, budżet to środki dla realizacji najważniejszych priorytetów. Cieszy mnie, iż mogliśmy na nie spojrzeć oczami młodych ludzi. Razem mamy większą szansę zbudować Europę bezpieczną, solidarną i bogatą - zarówno w wymiarze materialnym, jak i kulturowym."
Laureaci II edycji konkursu "Grupa EPL rozmawia ze studentami: Na co przeznaczyć unijne pieniądze"
 
I m-ce Paweł Rogaliński, Uniwersytet Łódzki

Pozostali laureaci w kolejności alfabetycznej:
    Alicja Kobiałka, Wyższa Szkoła Prawa i Administracji Przemyśl-Rzeszów
    Paulina Pieniak, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
    Tomasz Sajewski, Uniwersytet Wrocławski oraz Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
    Kacper Sacharczuk, Uniwersytet Warszawski       
    Kamil Szydłowski, Uniwersytet Warszawski
    Artur Wieczorek, Uniwersytet Jagielloński
    Zofia Woźniak, Uniwersytet Jagielloński
    Łukasz Żabski, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu   
    Maciej Żukowski, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

 
Informacja o Grupie Europejskiej Partii Ludowej

Grupa Europejskiej Partii Ludowej jest najbardziej wpływową i od przeszło 10 lat najliczniejszą frakcją w Parlamencie Europejskim. Obecnie liczy 271 członków i składa się z 26 delegacji narodowych. Polska reprezentacja, w skład której wchodzą Europosłowie PO i PSL jest czwartą największą delegacją narodową w grupie, co przekłada się na odpowiedni zakres wpływów. Przewodniczącym grupy jest Joseph Daul.